0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Banyo Tavanındaki Küf

25 Kasım 2021
35 kez görüntülendi
Banyo Tavanındaki Küf

Banyo tavanındaki küf oluşumu rutubet sebebi ile sıklıkla rastlanan sorunlar arasındadır. Bu sorunun giderilmesi adına öncelikle üst katınızdan herhangi bir sızıntı olup olmadığının incelenmesi gerekir. Uzman ekipler küf sorunu ile başa çıkmak için size gerekli desteği sunacaktır.

Küf Neden Oluşur?

Banyo tavanındaki küf oluşumuna dair dikkate alınması gereken sebepler şu şekilde sıralanır;

 • Banyo tavanındaki küf temel manada havasızlıktan kaynaklanır.
 • Banyoda buharın odanın içine hapsolması durumunda küfe sebebiyet verebilmektedir.
 • Banyo tavanında oluşan küfün bir diğer nedeni de banyo havalandırma sisteminin odanın yapısına uygun olmayışıdır. Bu teknik aksaklık kişisel hatadan ziyade mimari planlama sorunundan kaynaklanır.

Kullanım Hataları: Banyo tavanındaki küf kişisel kullanım hatalarından kaynaklanabilir. Banyonun sürekli olarak buharlı bırakılması, yeterince havalandırılmaması, zeminlerin ıslak bırakılması gibi sorunlar nedeniyle küf oluşumu sıklıkla meydana gelebiliyor.

Üst Daire Sebebi ile Küf Meydana Gelir Mi?

Banyo tavanındaki küf üst dairenizden gelen akıntı sebebi ile de meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarda kişisel küf önleme çabaları yetersiz kalacaktır. Profesyonel ekiplerden yardım almak daha verimli sonuç verir.

 • Banyo tavanındaki küf üst katınızın taban kısmının sürekli nemli olması, borularının akıtması sebebi ile de oluşabilmektedir.
 • Banyo tavanındaki küf duvarın kabaracağına dair verilen bir sinyal olarak da alınabilir. Gerekli önlemler alınmazsa duvar yapısına daha kalıcı hasarlar verebilir.

Şikayet Süreci: Banyo tavanındaki küf sorunu ile başa çıkmak için komşunuza bu konuda uyarıda bulunmalısınız. Akıntı olmasına rağmen hala gerekli önlemler alınmıyorsa mahkeme yolu da haklarınızı korumak adına açıktır.

Küfün Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Banyo tavanındaki küf sağlık üzerinde büyük olumsuz etkilere sahiptir. Küfün solunum sistemi üzerinde oldukça sıkıntılı bir etkisi vardır. Astım ve koah hastası olan kişilerin küf oluşan rutubetli ortamlarda bulunmaması gerekir.

 • Banyo tavanındaki küf astım krizlerini tetikleyebilmektedir.
 • Üst kattan kaynaklanan bir sızıntı sebebi ile oluşuyorsa ve suyun kaynağı temiz değilse tüm salgın hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.
 • Küf cilt rahatsızlıklarına da sebep olabilmektedir. Duvar ya da derz aralarında bulunan küfe karşı bu nedenle hassas olunmalıdır.

Kronik Rahatsızlık Uyarısı: Astım, alerji ve koah gibi ciğer ile alakalı sorunların yaşandığı bireylerde küfün etkileri daha kesif olacaktır. Banyo tavanındaki küf sorunu çözmek için bu kronik rahatsızlığı olan kişilerin daha aceleci olması gerekir.

Küf Nasıl Temizlenir?

Banyo tavanındaki küf nasıl temizlenir; küfü çıkarmak için bu amaç için özel olarak üretilmiş olan kimyasal spreyler bulunuyor.

 • Çamaşır suyunun hafif biçimde sulandırılmış hali küf üzerinde net bir etkiye sahiptir.
 • Çamaşır suyu kullanırken içine su haricinde başka bir kimyasal karıştırılmamalıdır. Aksi takdirde solunum yollarında kalıcı bir hasara sebebiyet verebilir.

Boyaya Zarar Vermeyin: Küf dokusu temizlenirken kişilerin boya dokusuna da ayrıca dikkat etmesi gerekir. Yoğun kimyasallar kullanıldığı zaman tavan boyasında büyük sıkıntılar ve deformasyonlar oluşabilir.

Küf İçin Doğal Çözüm Var Mı?

Küf doğal karışımlar ile mücadele edebileceğiniz kadar basit bir sorun değildir. Bu noktada yayılmacı bir yapıda olması en temel sorunlar arasındadır.

 • Karbonat başlangıç seviyesindeki küf için yeterli olabilir.
 • Sirke ve limon tuzu kullanılabilir. Bu uygulamanın bir hafta boyunca tekrarlanması gerekir. Ancak böylece küfte azalma yaşanabilir.

Küfe Kesin Çözüm: Sızdırmanın giderilmesinin sonrasında küf olan boya tabakasının tamamen kaldırılması ve sonrasında üzerinin küf önleyici su bazlı bir boya ile kaplanması kesin çözümdür.

Küf Tekrarlıyor Ne Yapılmalı?

Küfün duvardan temizlenmesine rağmen tekrarlıyorsa bu aşamada sızıntı kaynaklı bir sorun akıllara gelmelidir. Sızıntı kaynaklı sorunlarda üst komşu ile iş birliği içerisinde uzman bir ekipten yardım almalısınız. Uzman ekibimiz kırma süreci olmadan teknolojik aksamlar ilke sorunun tespit edilmesini sağlar.

 • Sızıntının hangi borudan kaynaklandığı termal kameralar ile tespit edilir.
 • Termal kameraların yetersiz kaldığı alanlarda ses rezonansları üzerinden de inceleme ve saptama yapılabilir.
 • Boruların tıkanıklığından kaynaklanan bir sızıntı ve küf varsa bu alanda da kameralı sistemler kullanılır ve boru içi durum analiz edilir.

Ücret Aralığı Nedir: Ücret aralığı oldukça makul seviyededir. Küf sorununun kalıcı olarak giderilmesi için özel bir alt yapı oluşturulmuştur. Kampanyalı dönemlerimizden istifade ederek tesisat ve banyoya dair tüm teknik sorunlarınızın uygun fiyatlar ile giderilmesi sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir;

Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Sakarya Su Kaçağı Tespiti

Büyük Çekmece Su Kaçağı Bulma

İstanbul’da Su Kaçağı Firması

Sakarya Su Kaçağı Sebebi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button