0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Duş Başlığı Nasıl Tamir Edilir?

09 Ağustos 2018
7 kez görüntülendi
Duş Başlığı Nasıl Tamir Edilir?

Duş işlemimizi gerçekleştirdiğimiz materyallerin toplamına duş seti denir. Duş setlerinin su çıkışını sağlayan materyali duş başlığıdır. Duş başlığının iki bağlantı noktası bulunmaktadır. Birinci bağlantı su gelişini sağlayan ana su geliş hattı bağlantısıdır. İkinci bağlantı ise gelen suyun taşınmasını sağlayan spiral hortumu ile duş başlığının birleştiği noktadadır. Bu sisteme dahil olan duş başlığı nasıl tamir edilir sorusunu altta nedenleri ile anlatmaktayız.

Duş Başlığının Başlıca Arızaları

  • Duş başlığı kullanım alanı nedeni le kireçleme yapabilir ve böylelikle su çıkış delikleri tıkanabilir. Bağlantılarının tıkanmasından kaynaklı arızalar oluşabilir.
  • Kireçlenmenin yoğun olması nedeni ile hortum ya da duş başlığının akış borusunu tıkanması sonucu arızalar oluşabilmektedir.
  • Duş başlığı bağlantı noktalarında bulunan contaların yıpranması veyahut yerinden oynaması nedeni ile sızıntı yapabilir. Contanın vaziyetine bağlı olarak bu durum suyun taşınmasında aksaklık meydana getirebilir, yeterli tazyiği veremeyebilir veyahut damlatmalara neden olabilir.
  • Duş başlığına su gelmesini sağlayan hortumun patlaması sonucu su başlığa taşınamadığından dolayı da arızalar oluşabilmektedir.
  • Duş başlığı dikkatsiz kullanımlar sonucu kırılma ya da çatlama yaparak beklenen performansı sağlamayabilir.

Duş Başlığının Kireci Nasıl Temizlenir?

Duş başlığı kireçleme yaptığında duş başlığı nasıl tamir edilir? Diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim. Başlığınızın alt bağlantı noktasından çıkararak sıcak su, sirke ve kireç sökücü dolu bir kaba bırakarak 1 gün dinlendiriniz. Dinlendirdiğiniz başlığınızın içerisinde halen kireç parçacıkları kalmış olabilir. Bu sebepten dolayı başlığınızı deliklerinin bulunduğu yüzeyden tazyikli su ile basınç uygulayarak alt bağlantı noktasından kireç parçacıklarının çıkışını sağlayınız. Temizlemiş olduğunuz başlığınızı contasını yuvasına am oturacak şekilde monteleyerek kullanabilirsiniz.

Duş Başlığının Contası Nasıl Değiştirilir?

Duş başlıklarının tutamaç kısmının hemen alt kısmında hortum ile birleşmesini sağlayan noktada ve hortumun çeşme ile birleşiminde bulunan noktada da contalar mevcuttur. Conta değişimini sağlamadan önce çeşmemizin kapalı olduğundan emin olunuz. Genel olarak spiral hortumun bağlantı noktaları pratik kullanım amaçlı elle açılabilir bir yapıda üretilmektedir. Öncelikle bozuk olduğunu düşündüğümüz noktadaki bağlantıyı bulunuz ve sağ yöne çevirerek açınız. Bağlantıyı açtıktan sonra mekanizmanın iç yuvasına yerleştirilmiş olan eski contanızı çıkartınız. Yeni contayı yuvaya yerleştirdikten sonra bağlantınızı tekrar sıkarak tamir işleminizi tamamlayınız. Deneme amaçlı musluğu açarak duş başlığının bağlantı noktasından su gelip gelmediğini kontrol ediniz.

Duş Başlığının Hortumu Nasıl Değiştirilir?

Duş başlığına suyun gelmesini sağlayan materyaldi. Duş başlığı nasıl tamir edilir? Sorunuzun oluşmasına duş setinde bulunan hortumun patlaması da kaynak olmuş olabilir. Duş seti hortumlarının bağlantı noktaları iki adettir. Alt kısmı çeşmeye üst kısmı ise duş başlığının hemen alt kısmında yer almaktadır. Genel olarak kullanım kolaylığı nedeni ile spiral olarak tasarlanırlar.

Spiral kısım iç hortumu korumak için tasarlanmış metal bir materyaldir. Hortum arızaları genel olarak spiral tellerin kopması veya iç hortumun patlamasından kaynaklamaktadır. Hortum patlaması sonucu sorunu ancak yeni bir hortum ile değiştirerek çözebilirsiniz. Yeni hortumu takma işlemi ise biri çeşmede bulunan dişli bağlantı noktasından diğeri ise duş başlığının alt ucunda bulunan dişli bağlantı ucuna takarak gerçekleştirebilirsiniz. Son kez musluğu açarak bağlantıları kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Gider Açma Sorunlarınızda Yardımınıza Yetişiyoruz

Kanal Görüntüleme

Tıkanıklık Açma; Küvet

Bozuk Sifon Nasıl Tamir Edilir?

Binada Su Kaçağı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button