0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Duvardan Su Sızması

25 Aralık 2021
310 kez görüntülendi
Duvardan Su Sızması

Tesisat sistemi hasarlarından kaynaklı olarak duvardan su sızması neredeyse birçok yapının başına gelen arızalanmalardan biridir. Boru çatlamaları, kırılma ve patlamalarından kaynaklı duvarın iç kısmından üst kısmına su aksetmesiyle sızıntı olduğunu anladığınız an çok geç olmuş olabilir.

Duvardan Su Sızma Nedenleri  

Alt ve üst dairelerde yaşanmakta olan duvardan su sızması sorunu, tuvalet, banyo, lavabo, kalorifer ve yangın sistemlerinden kaynaklı boru hasarlarının neden olduğu arızalardan biri olabilmektedir. Borularda oluşan kolozyonlar ve  hasarlar zamanla su sızıntılarının olmasına neden olmaktadır. Bazen su sızıntısı duvarın üst kısmına geçmeden fark edilemez. Ancak fark etmeniz için profesyonel tesisat firmalarıyla görüşmeniz gerekebilir.

Duvardan su sızması nasıl anlaşılır; Bazı durumlarda duvarlar normal görünürken, borulardaki çatlamalar iç kısımdan suyun yürümesine neden olmaktadır. Bu durumlarda duvardan su sızması aşamasına gelmeden önlem almak için;

 • Rutubet ve nem oranının fazla olması durumlarına dikkat edilmelidir.
 • Duvardaki kabartıların nedeni su sızıntısı olabilmektedir.
 • Tavan, duvar ve tesisat borularının bulunduğu yerlerde küf, mantar ve lekelerin oluşması
 • Nem ve rutubet kokusunun olması

Duvardan su sızması aşamasına gelmeden önceki boru patlamalarının göstergesi olabilmektedir.

Ev Duvarından Su Akması Nedenleri  

Ev duvarlarından su akması normal bir durum değildir. Duvardan su sızması durumları büyük bir tesisat probleminin olduğunun açık göstergesidir. Su sızıntısının neden olduğu boru patlakları içerisindeki suyun duvarlar üzerinden yürümesine neden olmaktadır. Bu durum rutubet ve nem oluşturacak, duvarların zamanla kabarmasına neden olacaktır.

Duvar kabarıklığının nedenleri; duvar kabarıklığı ve alçı dökülmeleri de su kaçağının göstergesidir. Duvardan su sızması durumunda profesyonel destek alarak, kaçağın yerinin tespit edilmesini sağlayacak uzman tesisatçılarla görüşebilirsiniz. Alt, üst ve orta kat fark etmeksizin su sızıntısı her dairenin başına gelebilecek tesisat yanlışlarından da kaynaklı olabilmektedir.

Boru Patlağı Ve Su Kaçağı Tespiti  

Özel cihazlarla yapılan incelemeler sonucu su kaçağının tespiti için ilk aşamada kırma ve dökme işlemi yapılmasına gerek kalmamaktadır. Teknolojik yeniliklerin sağladığı olanaklarla, duvardan su sızması probleminin üstesinden gelmek için duvar içindeki tesisat sistemlerinin incelenmesi gerekir.

Kırmadan su kaçağı tespiti nasıl yapılır; kırmadan su kaçağı tespiti için kullanılmakta olan özel teknolojik cihazlar bulunmaktadır. % 100 doğru tespit edilmesi için duvardan su sızması durumlarına karşı özel ekipmanlarla tesisat hizmeti verilmektedir.

 • Akustik cihazlarla su akışı ve boru çatlağı tespiti yapılmaktadır.
 • Termal kameralarla su kış yoğunluğu ve suyun gezdiği noktalar tespit edilir.
 • Kameralı görüntüleme cihazlarıyla boru içinden giriş yapılarak, çatlağın ya da hasarın nerede olduğu anında analiz edilebilmektedir.

Termal Kameralı Su Kaçağı Tespiti 

% 100 su kaçağı tespiti için kullanılmakta olan termal kameralar, suyun tesisat sisteminin hangi alanlarından geçtiğini ve yoğun olan bölgeleri görebilmektedir. Termal kamera duvarın kırılmadan da tesisatın hasarlı bölgelerinin tespit edilmesinde hızlı bir yöntem olacaktır. Duvardan su sızması durumlarında, tesisat hasarlarının analiz edilmesi ve problemin üstesinden gelinmesi için en hızlı yöntem olacaktır.

Duvardan su sızması tespiti, termal kamera tespiti hızlı ve kısa süren bir çalışma sonrası tesisattaki çatlak bölgenin bulunmasını sağlamaktadır. Suyun yayıldığı noktaları ve gidiş yönünü tespit ederek, borunun tamir edilmesinde yardımcı olacaktır.

Akustik Cihazlarla Su Kaçağı Tespiti  

Duvarlarda dinleme yapılarak, su kaçağının hangi borudan kaynaklı olduğunu bulunabilmektedir. Pimaş patlamalarında, kalorifer borusu patlamalarında ve su borusu hasarlarında tespit etmek için akustik cihazlar kullanılarak, dinleme yapılacak ve suyun hangi bölgeden geldiği analiz edilebilecektir.

 • Akustik cihazlar su kaçağının yerinin tespit edilmesinde ve basınç kontrollerinde hız kazandırmaktadır.
 • Üst, orta ve alt dairelerde tesisat kusurlarının analiz edilmesi için termal kameralarla birlikte çalışılarak, görüntüleme de yapılmaktadır.
 • Temiz su tesisatı ve kanalizasyon tesisatı sistemlerinde de kullanılabilir.
 • Duvardan su sızması halinde borunun yerinin hızlı bir şekilde tespit edilmesi sağlanacaktır.

% 100 Profesyonel Su Kaçağı Tespiti 

% 100 su kaçağı tespiti için kullanılmakta olan termal kameralar ve akustik dinleme cihazları, su kaçağının ve duvardan su sızması durumunun üstesinden gelinmesinde yardımcı olacak ekipmanlardır. Profesyonel sertifikalı ustalarla birlikte çalışılarak, basınç kontrolleri yapılacak, dinleme ve görüntüleme cihazlarıyla hasarlı olan bölgeler tespit edilecektir. Kırma ve dökme işlemi yapılmadan tespit edilen bölge, küçük tesisat çözümleriyle tamir edilerek, stabil kullanım sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Duvardan Su Sızıntısı

Duvardan Çıkan Su, Su Kaçağı Mı

Atık Su Kaçağı Tespit Cihazı

Duvardan Sızan Su kaçağı Nasıl Bulunur

Su Kaçak Tespit Cihazla

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button