0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evde Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

18 Aralık 2018
1 kez görüntülendi
Evde Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Evde bazı dönemlerde tesisattan kaynaklana çeşitli problemler sebebiyle su kaçağı oluşabilmektedir. Su kaçağının birçok nedeni vardır. Fakat uzman kişiler tarafından bu kaçaklar kısa süre içinde tespit edebilmekte ve uygun yöntemler ile onarımı gerçekleştirilebilmektedir.

Su Kaçağı Nedenleri

Evde yaşanan su kaçağı problemlerinin ilk nedeni tesisat borularının paslanarak aşınmasıdır. Bu durumda borular bir süre sonra delinebilmekte ya da patlayabilmektedir. Önce sızıntı şeklinde başlayan kaçaklar daha sonra su baskını gibi büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu büyük sorunları yaşamamak için önceden tespit yapılarak su kaçağı sorunu çözülmelidir. Evde su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun birçok cevabı vardır. Su kaçağının boyutuna ve konumuna uygun olarak farklı çözüm yöntemleri kullanılabilmektedir.

Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Evde su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun ilk cevabı termal kameradır. Termal kameralar sadece sıcak su tesisatında etkili bir yöntemdir. Soğuk sudaki sızıntıları termal kameralar görememektedir. Bu yöntemde tesisat borusuna bir kamera yerleştirilir ve bu kamera bilgisayar ekranına bağlanır. Görüntüler ekrana aktarıldığında kaçağın nerede olduğu tespit edilebilmektedir. Evde su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun diğer cevabı ise akustik dinleme yöntemidir. Akustik dinleme cihazları hem sıcak hem soğuk su sızıntılarını tespit edebilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan bu yöntem, su kaçaklarını noktasal olarak tespit edebilmekte ve tespit için kırım yapmaya gerek kalmamaktadır.

Kırım Yöntemi

Evde su kaçağı nasıl tespit edilir sorusunun başka bir cevabı da kırım yöntemidir. Bu yöntem tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü sızıntının nerede olduğunu tespit edebilmek için kırım yapılmaktadır. Bu durumda hem tesisat hattı değişmeli hem de kırılan yerler tekrar onarılmalıdır. Diğer tespit yöntemleri sonuç vermediğinde kırım yapılarak kaçak tespiti yapılabilmektedir. Su kaçağını tavandan damlayan sudan, kabaran ve dökülen duvarlardan anlayabilmek mümkündür. Bu belirtiler ile karşılaşıldığında kesinlikle profesyonel ve yıllardır işin içinde olan tesisat ekipleri ile çalışmak gerekmektedir. Alanında uzman ekipler su kaçağını tespit etmek için en uygun yöntemi kullanarak yine tespit sonucunda bulunan kaçağın büyüklüğüne göre uygun onarım yöntemini uygulamaktadır.

Su Kaçağı Onarımı

Su kaçağının tespiti yapıldıktan sonra uygun onarım yöntemine karar verilmektedir. Eğer sorun küçük bir alanda ise sadece o noktada kırım yapılarak kaçak sorunu giderilmektedir. Fakat su kaçağı sızıntı boyutunu aşmış ise tesisat değiştirmek gerekebilmektedir. Bu noktada tüm tesisat boruları değiştirilmektedir. Bu noktada yama yapmak sağlıklı bir karar değildir. Çünkü yama, sonraki dönemlerde aşınarak daha büyük su kaçaklarına yol açabilmektedir. İşinin uzmanı olmayan ekipler kaçak tespiti yapmadan direkt kırım işlemine geçerek fazla miktarda para talep edebilmektedir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için tecrübeli ve işinin ehli ekipler ile çalışmak her zaman sorunu ortadan kaldıracaktır.

İlginizi Çekebilir;

En Hızlı Şekilde Su Kaçağının Tespiti

Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

İstanbul Su Kaçağı Tespiti

Evde Su Kaçağı

Makineyle Su Kaçağı Bulma

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button