0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Fayans Altı Su Kaçağı Tespiti

14 Aralık 2018
510 kez görüntülendi
Fayans Altı Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı, su olan her mekanda özellikle tesisatın eski olmasından kaynaklanan sıklıkla karşılan bir problemdir. Tesisat yapılırken kalitesiz malzemeler kullanılması zaman içinde tesisat borularının aşınmasına, delinerek patlamasına sebep olmaktadır. Su kaçağı sızıntı olarak başlamakta, dikkate alınmadığında su baskını olarak sonuçlanabilmektedir. Bu kötü sonuçları yaşamamak için sızıntı görüldüğü an tecrübeli tesisat ekiplerinden yardım alınmalıdır. Fayans altı su kaçağı tespiti yapan gelişmiş cihazlar ile kısa sürede tespit yapılabilmekte ve su kaçağına uygun tamirat işlemleri uygulanabilmektedir.

Kaçak Tespit Yöntemleri

Yapıdaki su kaçağının tespiti için çeşitli cihazlardan yardım alınmaktadır. Fayans altı su kaçağı tespiti için son teknoloji kullanılarak üretilmiş profesyonel cihazlar ile fayanslar kırılmadan su kaçağı tespiti yapabilmek mümkündür. Fayansın üstüne yerleştirilen cihaz ile kaçak hangi kısımda gerçekleşmekte öğrenilebilmektedir. Kameralı cihazlar ile fayans üstüne atılan ışınlar sayesinde kamerada nerede kaçak olduğu görüntülenebilmektedir. Kusursuz işleyen bu cihazlar noktasal tespit ile kaçak olan kısmı anında yakalamaktadır. Bu sayede her yerde kırım yaparak su kaçağı yaşanan boruyu tespit etmek zorunda kalınmamaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı

Fayans altı su kaçağı tespiti için en çok kullanılan yöntem akustik dinleme cihazıdır. Çünkü hem sıcak hem soğuk su tesisatında kaçağın yerini tespit etme de oldukça başarılıdır. Dinleme cihazı, diğer tüm seslerin etkisini yok eder, sadece sızıntı sesi duyulur. Bu sayede fayans kırılmadan su kaçağı tespiti yapmak mümkündür. Fayans altı su kaçağı tespiti için termal kamera yeterli olmamaktadır. Çünkü termal kameralar sadece sıcak su tesisatını gösterebilmektedir. Bu sebeple fayans üzerinden su tespiti için sadece yardımcı cihaz olarak rol alabilmektedir. Akustik dinleme cihazı ekranında sızıntı ve kaçak olan yerler kırmızı olarak gösterilmektedir. Fayans üstünde yer alan kırmızı ışının olduğu kısımda ekranda kırmızı bir yansıma var ise, orada su kaçağı mevcut anlamına gelmektedir. Sadece o fayans kaldırılır ve altında kırım yapılır. Klasik kırım yönteminde su kesintisinin nerede olabileceği tahmin edilmeye çalışılarak çok sayıda fayans kırılabilmektedir.

Profesyonel Ekip İle Çalışmanın Önemi

Su kaçağı durumlarında akla gelen ilk yöntem geleneksel kırım yöntemidir. Fakat bu yöntemde hiçbir cihaz kullanılmadan tamamen öngörüyle hareket edilir. Bu durumda kaçak yeri yanlış tespit edildiğinde, doğru yeri bulana kadar kırım işlemi devam edecektir. Bu nedenle profesyonel ekiplerden yardım almak hem ödenecek miktarı düşürecek hem de sonradan uzun onarım işlemlerine gerek kalmayacaktır. Alanında uzman, yılların tecrübesi ile harmanlanmış, işinin ehli ekipler ile su kaçaklarının üstesinden gelebilmek mümkündür. Su kaçağı tespiti için kullanılan teknolojik cihazlar ile su kaçağını bulmak oldukça basit hale gelmiştir. Fakat bu cihazların doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde cihazlar da doğru sonucu vermeyerek yanlış kırımlara sebep olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button