0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Geçmişten Günümüze Uzanan Sorun: Su Kaçağı

21 Şubat 2018
779 kez görüntülendi
Geçmişten Günümüze Uzanan Sorun: Su Kaçağı

Su kaçağı, yıllardan beri yaşanan, ev halkının refahını doğrudan etkileyebilen bir sıkıntıdır. Bu etkileme şekli komşuların şikayetiyle, evinizde oluşabilecek kötü kokularla veya ustaların evinize girip çıkması ve evinizdeki kırma dökme işlemleri ile yaşanabilir. Fakat bu durumdan en çok annelerimiz etkilenir. Bilindiği üzere anneler evlerinin her daim temiz, düzenli ve derli toplu olmasını isterler. Yaşanan su kaçağı sıkıntısıyla da bu düzenleri az da olsa bozulabilir. Tadilat yapılan yerleri temizlemek her ne kadar ev ahalisinin görevi olsa da bu işi genelde annelerimiz hallederler.

Fakat yeni çıkan sistemler annelerimizin bu sıkıntısını biraz da olsa azaltmışlardır. Teknolojinin gelişmesi ile çıkan bu sistemler son derece güvenilir ve az masraflıdır. Peki su kaçakları kaç çeşittir ve nasıl onarılır, gelin bunları inceleyelim.

Su Kaçağı Çeşitleri

Su kaçakları, su borularının geçtiği her yerde olabilir. Yani:

  • Banyo su kaçağı
  • Pis su kaçağı
  • Mutfak su kaçağı

Ve nadir olarak gözlenen odalardaki kalorifer borularında olan kaçaklar.

Banyo su kaçağı, adından da anlaşılabileceği gibi evlerimizin banyolarında oluşabilecek kaçaklardır. Bu kaçaklar genelde temiz su kaçağıdır. Akıntılarla kendini belli eder. Yani durup dururken bir akıntı ile karşılaşıyorsanız ve bu akıntı yayılıyorsa büyük ihtimalle banyonuzda kaçak var demektir.

Pis su kaçağı ise genelde evlerimizin tuvaletlerinde oluşabilecek kaçaklardır. Duvarlarınızda kabarma görüyorsanız ve bu kabarma kötü kokulara sebep oluyorsa veya komşularınızdan şikayet alıyorsanız tesisatçı çağırıp tuvaletinizdeki borulara baktırmanız gerekebilir.

Mutfak su kaçağı, mutfağınızdaki giderin altında oluşabilecek borularda kullanım hatası, boruların eskiyip yıpranması ve çeşitli nedenlerle oluşabilecek kaçaklardır. Küçük damlamalar halinde kendini gösterir. Bu damlamaları dikkate almazsanız borulardan geçen su basıncı artar ve borunuzun patlayıp mutfağınızı su basmasına bile sebep olabilir.

Kalorifer borularında oluşabilecek kaçaklar ise kaçak türlerinin en zor tespit edilenidir. Çünkü kendini kolay kolay belli etmez. Ancak ses çıkarır ve siz bundan şüphelenirseniz, uzman tesisatçılar kalorifer tesisatına basınç ölçen bir cihaz bağlayarak basınç testi uygularlar ve bu cihaz en az 2 gün bağlı kalır. Bu testten sonra kaçak tespiti yapılır ve onarım aşamasına geçilir.

Fakat korkmayın, bu kaçakların tadilatı zor gibi görünse de ilerleyen teknoloji sayesinde oldukça kolaydır. Öncelikle kameralı sistemle akustik dinleme cihazıyla veya nem ölçer ile duvar üzerinden nokta atışı yapılarak su kaçağının yeri tespit edilir.

Yapılan bu tespitten sonra sıra onarıma gelmiştir. Onarım da eskilere göre çok daha az masraflı ve az zahmetlidir. Kaçağın boyutuna göre işlem yapılır. Yani eğer deliğin kapanmasıyla çözülebilecek bir kaçaksa yalnızca akıntı yapan delik kapatılır, tıkanır. Ya da kimyasal solüsyonlar kullanılarak bu sorun çözülmeye çalışılır. Eğer kaçağın boyutu daha büyükse evinize en az zararı vererek yapılan tadilat işi ile kaçak sorununuz halledilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button