0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Havuz Su Kaçağı Tespiti

15 Aralık 2018
501 kez görüntülendi
Havuz Su Kaçağı Tespiti

Yaz aylarında sıklıkla kullanılan havuzlarda da zaman zaman su kaçaklarına rastlanabilmektedir. Su kaçağının tespit etmenin farklı birçok yolu vardır. Fakat bu noktada kesinlikle alanında uzmanlaşmış tesisat ekiplerinden yardım alınmalıdır. Örneğin; havuzlarda her gün belli oranda buharlaşma meydana geldiğinden su azalması görülebilmektedir. Fakat bu azalma belirlenen miktarı aştığında su kaçağından şüphelenilmektedir.

Su Kaçağını Tespit Etmenin Yolları

Havuz su kaçağı tespiti için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan ilki havuzda su seviyesini işaretlemektir. Bu işaretleme bir bant ya da gress kalem ile yapılmalıdır. 24 saat sonunda önceki işaretlenen yerden itibaren suyun azalma miktarı ölçülmelidir. Ölçüm sonucu 0,6 cm’den daha fazla ise havuzun bir noktasında sızıntı söz konusudur. Yalnız bu ölçüm kesinlikle 24 saati aşmamalıdır ve bu süreçte yağmur yağarsa sonuç değişeceğinden işlem tekrarlanmalıdır. Havuz su kaçağı tespiti ikinci yolu ise havuza bir kısmı dolu bir kova bırakmaktır. Kovanın içine su doldurulduktan sonra içine ağırlık yapması için tuğla vb. parçalar konulmalıdır. Ardından havuz merdivenine kova bırakılmalıdır. Kovanın hem içindeki su seviyesi hem de dışındaki su seviyesi işaretlenmektedir. 24 saat sonunda işaretlenen kısımlardan dışardaki kısımdaki fark daha fazlaysa sızıntı var anlamına gelmektedir.

Profesyonel Yöntemler

Yukarıda yer alan su sızıntı tespiti yöntemlerinin yanı sıra havuz su kaçağı tespiti için profesyonel yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı basınçlı hava yöntemidir. Bu tespit aşamalarında tecrübeli ekipler ile çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü havuzdaki su kaçağının farklı sebepleri olabilir. Örneğin; yalıtımda problem var ise tekrar kaliteli malzemeler ile yalıtım yapılması, eğer tesisat ile ilgili problem varsa havuzun su tesisatının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu onarım işlemlerinin tercihi için prestijli bir ekibin gelip yerinde tespit yapması gerekmektedir. Eğer su kaçağının sebebi yanlış tayin edilirse gereksiz bir tamirat işine girilebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için hem havuz su kaçağı tespiti hem de su kaçağı olan kısmın onarımını gerçekleştirmek için uzman ekiplerden yardım alınmalıdır. İşini her daim en ekonomik çözümlerle yapan ve bu aşamada birinci sınıf kalitede malzeme kullanan ekiplerle çalışmak, bir kez daha bu problemlerin yaşanma riskini azaltmaktadır. Havuz su kaçağı tespiti için son teknoloji cihazlar kullanan ekipler, noktasal tespit ile kaçağın yerini tayin edebilmekte ve onarım işlemi hızla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca su kaçağı durumlarıyla karşılaşmamak için günlük ve haftalık olarak havuz bakımı yapılmalı, buna ek olarak her altı ayda bir su devir daim pompasının bakımına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button