0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstanbul Su Kaçağı

23 Mayıs 2018
1 kez görüntülendi
İstanbul Su Kaçağı

Artan kentleşme ile beraber, konut sektörü de hızlı bir şekilde yükselmekte ve artık daha fazla insan şehirlerde ikamet etmektedir. Konutlar inşa edilirken, kullanılacak olan kirli ve temiz su atıklarının, sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayacak olan kanallar da inşa edilir. Bu kanallar, duvar içlerinden geçirilerek, çıplak gözle görülmeyecek bir şekilde tasarlanmıştır. Ev ve işyerlerinde kullanılan suların, ana şehir kanalizasyon şebekesine aktarılmasını sağlayan bu kanallar, zaman zaman görevini yerine getirememekte ve su kaçağı adı verilen problemin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

İstanbul su kaçağı, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerin başında da, su tesisat sisteminin ya da duvar içlerinden geçen boruların eskimesi gelir. Eskiyen ve artık görevini tam olarak yapamayan borular, bazı bölgelerden açıklar vererek, suların sızmasına sebep olur. Su kaçağı, özellikle duvar, tavan ya da tabanlarda ortaya çıkan sızma ile kendisini göstermektedir. Böyle durumlarda, profesyonel hizmet veren su tesisat firmaları tercih edilmelidir. Zira bu firmalar, eskiden uygulanan kırma ya da dökme işlemine gerek duymadan, kaçağın olduğu yeri modern teknoloji ile geliştirilmiş olan makineler sayesinde bulmaktadır. İstanbul su kaçağı problemi, teknolojinin sayesinde son sistem aletler eşliğinde ortadan kalkmaktadır. Bu aletler dinleme ya da görüntüleme prensibine göre çalışmaktadır. Dinleme yöntemine göre duvarlar, hassas algılayıcı özelliğe sahip ve kulaklıklı makineler eşliğinde dinlenmektedir. Dinleme işlemini yapan uzman personel, farklı bir sesi duyduğu zaman o bölgeye müdahale eder ve kaçak işlemini ortadan kaldırır. Görüntüleme yöntemine göre ise kanal ya da boru içlerine kamera sistemine sahip kablolar uzatılmaktadır. İçeriden görüntü alan bu kablolar, sorunun olduğu yeri dışarıdaki bilgisayar ekranına aktarmaktadır. Böylelikle hiçbir kırma işlemi gerçekleşmeden sorun tespit edilmektedir. Bundan sonra yapılacak işlem ise İstanbul su kaçağı problemini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Tesisatın sadece sızma yapan bölümü değiştirilmektedir ya da sızma yapan alan, kimyasal çözelti eşliğinde kapatılmaktadır.

Gelişen teknoloji ile beraber su kaçağı problemi bir kabus olmaktan çıkmıştır. Uzman firmalar sayesinde, herhangi bir kırma, dökme işlemi olmadan sorun çözülmektedir.

Kaçak Suları Bulma

Ev ve işyerlerinde zaman zaman ortaya çıkan bazı sorunlar göze çarpmaktadır. Bu sorunlardan birisi de kaçak su problemidir. Kaçak su sorunu, bina ya da daire içerisinde, su sızdırması ile kendisini gösteren ve hayatı son derece olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Kaçak su probleminin ortaya çıkmasında birçok sebep vardır. Bunlardan en önemlisi ise su tesisatının zamanla eskimesi ve duvar içlerindeki boruların işlevini yerine getirememesidir.

Kaçak suları bulma işlemi böyle durumlarda ortaya çıkan bir yöntemdir. Bu konuda eski dönemlerde kullanılan yöntem son derece masraflı bir şekilde, kaçak suyu bulmaya çalışmaktaydı. Bu ilkel yönteme göre suyun sızdırdığı bölümler yıkılıp, dökülmekte ve borular kırılarak, sorun giderilmekteydi. Böylelikle işlemin yapıldığı yer adeta bir şantiyeye dönmekte, ev ve işyerleri inşaat halini almaktaydı. En ufak bir sızıntı için bile, duvarlar yıkılmakta ve boruların neredeyse hepsi dışarı çıkarılarak, tesisat yenilenmekteydi. Böylelikle çok fazla masraf çıkmakta, büyük zaman kayıpları yaşanmakta ve ev ya da işyerleri uzun süre kullanılamaz hale gelmekteydi. Kaçak suları bulma konusunda son dönemde ortaya çıkan yeni bir yöntem ise, eskiden yaşanan olumsuzlukları engelleyecek bir yapıya sahiptir. Bu yeni sistem, teknolojik aletler eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Kaçak suları bulma için tasarlanan bu aletler, dinleme ya da görüntüleme işlemlerini gerçekleştirerek, sorunun olduğu yeri anında tespit etmektedir. Dinleme yöntemine göre, hassas kulaklığa sahip bir alet, duvarlar üzerinde dinleme yapar. Steteskop benzeri bir alet olan bu makine, suyun sesinin değiştiği yeri, dinleyen uzman personele gösterir. Böylelikle kaçağın olduğu yer kırma ya da dökme işlemi gerçekleştirilmeden tespit edilmiş olur. Görüntüleme işlemine göre ise boru içlerine; ucunda kamera olan kablolar sarkıtılır. İçeriden görüntü alan bu kablolar, aldıkları görüntüyü dışarıdaki ekrana aktararak, görüntüleri izleyen uzman personelin sorunun olduğu yeri tespit etmesini sağlar. Tespit işlemlerinden sonra ilgili bölümdeki boru değiştirilir. Böylelikle tüm tesisat zarar görmez. Ya da kimyasal çözeltiler eşliğinde sorunlu bölüm tamir edilir.

Kaçak suları bulurken izlenen bu yöntemler, hem daha az masraf çıkarmakta, hem sorunu kökten çözmekte hem de ev duvarlarının yıkılıp, harabe görüntülerin ortaya çıkmasını engellemektedir.

İlginizi Çekebilir;

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Ücreti

Petek Temizliği Yorumları, Petek Temizliği Zararları

Su Kaçağı ve Tamiri

Kanal Açma Anadolu Yakası

Maltepe Su Kaçağı Tespiti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button