0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kalorifer Peteği Isınmıyor

20 Eylül 2022
245 kez görüntülendi
Kalorifer Peteği Isınmıyor

Günümüzde özellikle kış aylarında insanların mustarip olduğu ve sıkıntılar yaşamasına neden olan durum kalorifer peteklerinin ısınmaması problem olarak bilinir. Birçok soruna bağlı olan kalorifer peteklerin ısınmaması uzman bir kişinin el atması ile anında çözüme kavuşturulabilir. Siz de kalorifer peteği ısınmıyor konusunda daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kalorifer Peteği Neden Isınmaz?

Kalorifer peteği neden ısınmaz sorusu genellikle birçok nedene bağlı olup yaygın olarak karşılaşılan problemlerden biridir. Bu duruma genellikle;

 • Verimli çalışmayan kombi
 • Tesisatın ya da peteklerin içerisinde bulunan pislikler
 • Tesisattaki pis su neden olabilir. 

Kalorifer Peteği Isınmıyor Konusuna Çözüm

Siz de kalorifer peteği ısınmıyor sorunu yaşıyor ve tesisatlar konusunda yeteri kadar uzmanlığınız bulunuyorsa burada yer alan çözümleri uygulayarak kolay bir şekilde eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tesisatlar konusunda bilginiz yoksa kesinlikle uzman bir kişiden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Kalorifer Peteği Isınmıyor Sorunu Neden Kaynaklanır?

Kalorifer peteğinin ısınmaması sorunu doğru çalışmayan kombiler, tıkanık filtreler ve peteklerin içerisindeki havadan kaynaklanabilir. Aşağıdaki konular da kalorifer peteğinin ısınmasını engelleyebilir.

 • Doğru çalışmayan ve sürekli arızaya geçen kombi
 • Kombinin su seviyesinin düşmesi
 • Peteklerde bulunan tıkanıklıklar.

Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer peteği temizleme konusunda kendi başınıza uygulayabileceğiniz ilk çözüm peteklerin havasını almaktır. Bunun için peteklerin yan kısmında ve genellikle üst bölümünde yer alan vidayı yavaşça bir tornavida yardımıyla gevşetebilirsiniz. Burada peteğin içerisindeki pis suyun gelmesini önlemek için sadece vidayı gevşetmeli ve yerinden çıkarmamalısınız. 

Kalorifer Peteği Isınmıyor Sorununa Çözüm

Kalorifer peteği ısınmıyor sorununa uygulayabileceğiniz bir diğer çözüm ise kombiye su eklemektir. Bilindiği üzere tesisat içerisindeki su ısınıp buharlaştığı ve kombi tarafından atıldığı için su seviyesinde düşüş yaşanabilir. Hal böyle olunca peteklerin ısınmasını önleyip kombinin sürekli arıza vermesine neden olur. Kalorifer peteğini tekrardan ısıtabilmek için yapmanız gereken şeyler;

 • Kombinin kullanma kılavuzuna göz atıp su ekleme işlemi hakkında detaylı bilgi almak;
 • Genellikle alt kısmında yer alan su ekleme vanasını açarak su basıncını kombi üzerinde yer alan sate göre optimum seviyede ayarlamak;
 • Bu işlemi yaparken fazla eklemeyip seviyenin geçmediğinden emin olmaktır.

Su değeri 1 ile 2 arasında olmalıdır. Bunun az olması kombinin kendini kapatmasına fazla olması ise hızlı çalışıp zarar görmesine neden olur.

Havasını Almak ve Su Eklemek Kalorifer Peteğini Isıtır mı?

Uzun süredir bakımı yapılmayan kombileri yukarıdaki yöntemleri kullanarak tekrar çalıştırmak ve petekleri ısıtmak mümkündür. Ancak bu yöntemleri uygulamanıza ragmen herhangi bir etki görmüyor ve hala sorun yaşıyorsanız bir uzmanın yardımını almanız gerekir.

Peteklerdeki Suyu Neden Değişmek Gerekir?

Kalorifer peteği ısınmıyor konusunda uygulanabilecek bir diğer yöntem ise peteklerde bulunan suyu değiştirmek olacaktır. Peteklerde bulunan pis suyu temizlemek ve yenisini eklemek kaloriferlerin ısınmasını sağlayabileceği gibi daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir.

Kalorifer Peteğindeki Su Nasıl Değiştirilir?

Kalorifer peteğindeki suyu değiştirebilmek için öncelikle içerisinde bulunan eski ve pis suyun çıkarılması gerekir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra içerisinde bulunan siyah renkli su;

 • Öncelikle büyük bir kaba boşaltılır
 • Daha sonrasında tesisatın içerisine vanalar yardımıyla su eklemesi yapılır
 • Sistem kontrol edilerek sorunsuzca çalıştığından emin olunur.

Kalorifer Peteği Isınmıyor; Merkezi Sistemler

Kalorifer peteği ısınmıyor; genellikle merkezi doğalgaz ya da kömür ile ısınan yerleşkelerde bu problem yaygın olarak görülür. Bu probleme karşı yapılacak şey binanın yönetici ile görüşmek ve problem hakkında bilgilendirmektir. Ayrıca;

 • Komşularınızda da aynı problemin olup olmadığını öğrenebilir
 • Eğer bina genelinde yaşanan bir durumsa yöneticinin çözmesi için onu bilgilendirebilir
 • Sadece sizde var olan bir sorun ise size yardımcı olması için uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Merkezi Sistem Çözümleri

Merkezi sistem kullanmanıza ragmen oluşan bu problemlerde dairenize giren sıcak su borularını kontrol etmek size fikir verebilir. Eğer bu borular sıcaksa kalorifer peteklerinden kaynaklanan bir problem olduğunu anlayabilirsiniz.

Kalorifer Peteği Isınmıyor; Hizmet Veren Firmalar?

Kalorifer peteği ısınmıyor; Yukarıda verilen yöntemleri uyguladı ve hala çözülmediyse uzman bir firma size yardımcı olabilir. Bu uzman firmalar;

 • Gün içerisinde pek çok hatayı giderdiği için kolayca çözüm üretebilir
 • Hızlı bir şekilde problemi giderebilir
 • Yapmanız gereken şeyler ve daha düşük faturalar için sizleri bilgilendirecektir.

Kalorifer Peteği Uzmanı Fiyatları

Eğer siz de bir uzmandan yardım almak ve problemi kalıcı olarak gidermek istiyorsanız burada bulanan sayfa üzerinden firmamıza kolayca ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimiz her türlü tesisat problemi gidermede tecrübe sahibi olduğu gibi aynı zamanda peteklerinizi ideal sıcaklığa ulaştırma ve verimli bir şekilde çalıştırma konularında sizlere yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button