0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

19 Aralık 2018
1 kez görüntülendi
Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

Evde, işyerinde, okulda, spor salonunda kısacası suyun kullanıldığı her yerde mutlaka bir tesisat hattı bulunmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı su tesisatında kaçaklar meydana gelebilmektedir. Su kaçağının farklı birçok yöntemi vardır. Su kaçağının büyüklüğüne, konumuna ve derinliğine göre kullanılacak yöntem değişkenlik göstermektedir.

Termal Kamera Kullanımı

Eskiden su kaçağı yer tespiti için kırım yapılmaktaydı. Su kaçağında belli bölgelerde kabarma ve dökülme meydana gelmektedir. Bu kabarmaların meydana geldiği noktadan yola çıkılarak su kaçağının yeri tahmin edilmeye çalışır ve birkaç noktada kırım yapılırdı. Günümüzde ise bu en son tercih edilen yöntem haline gelmektedir. Kamera ile su kaçağı tespiti son zamanlarda oldukça popüler bir yöntem haline gelmektedir. Bu yöntemde termal kamera kullanılarak su kaçağı tespiti yapılabilmektedir. Termal kamera, tüm sıcak su tesisatı kaçaklarını bulabilmektedir. Fakat soğuk su tesisatında kamera ile su kaçağı tespiti yapılamamaktadır. Bu yönüyle yardımcı bir cihaz olarak geçmektedir.

Minimum Kırım İşlemi

Kamera ile su kaçağı tespiti en güzel yanı hiçbir kırıma ihtiyaç duyulmamasıdır. Fayans, parke, beton gibi malzemelerin üzerinden geçen su tesisatına bakılabilmekte, eğer sıcak su hattında bir su kaçağı söz konusu ise noktasal tespit ile yerini tayin edebilmektedir. Su kaçağının yeri tespit edildikten sonra, sadece o alanda küçük bir kırım yapılarak gerekli onarım yöntemleri uygulanmaktadır. Onarım esnasında eğer tesisat borusu delinmiş ya da patlamışsa, boruyu değiştirmektir. Bazı tesisat ekipleri boruyu değiştirmek yerine yama yapmaktadır. Bu yöntem ilerde daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Çünkü sadece borunun delik kısmının üstü kapatılmıştır. Birkaç ay sonra su kaçağının daha büyük bir sorun haline gelmesi kaçınılmazıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için kamera ile su kaçağı tespiti sonrasında deforme olmuş bir tesisat borusuna rastlanırsa direkt boru değiştirilmeli ve yerine birinci sınıf kaliteye sahip malzeme kullanılmalıdır. Eğer sıcak su tesisatında bir su kaçağı problemi yoksa problem soğuk su tesisatında olabilmektedir. Bu durumda akustik dinleme cihazı kullanılmalıdır. Bu cihaz sayesinde nerede su kaçağı olduğu dakikalar içerisinde tespit edilmektedir. Su kaçağı onarım işlemi ise sadece birkaç saat sürmektedir. Bu işlemleri az vakitte, kaliteli bir işçilik ile yapıp memnuniyet ile sonlandırmak için uzun yıllar tecrübe kazanmış, aktif ve dinamik tesisat ekipleri ile çalışmak gerekmektedir. Bu nedenle kişiler internet ortamında gördüğü hemen ilk tesisatçı ile görüşmemeli, mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmalıdır. Su kaçaklarının çok büyük bir soruna haline gelmeden halledilmesi büyük önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Bozuk Sifon Nasıl Tamir Edilir?

Sultanbeyli Su Kaçağı Tespiti

Bahçelievler Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Doğalgaz Tesisatında Su Kaçağı Tespiti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button