0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sinsi Bir Sızıntı: Su Kaçağı

17 Şubat 2018
1 kez görüntülendi
Sinsi Bir Sızıntı: Su Kaçağı

Evlerimizde, iş yerlerimizde yaşayabileceğimiz alt yapı sıkıntılarından biri su kaçağıdır. Su kaçağı, kullanılan boruların deformasyona uğraması, çok eskilerde boruların demir olması sebebiyle oksitlenmesi veya bu gibi nedenlerle oluşan, bizlere bir hayli rahatsızlık veren sızıntılardır. Bu nedenlerin kökenine inildiğinde asıl sorunun alt yapı olduğu gözlenir. Yapıların içine inşaat halindeyken döşenen su tesisatı; müteahhitlerin masrafı en aza indirmek istemesinden dolayı özenmeden veya malzemeden kısarak yapıldığından ileriki zamanlarda bu özensizlik kendini belli eder. Su kaçağını önlemede en önemli faktör boru seçimidir.

Su Kaçaklarının Önüne Geçilmesi İçin Nasıl Borular Kullanılmalı?

Öncelikle kullanılacak borunun suyun kalitesini etkilememesi gerekir. Yani borunun içindeki maddeler suyla temas ettiğinde suyun yapısı bozulmamalıdır.

Eski dönemlerde kullanılan galvanizli veya demir boruların yerine plastik borular kullanılmalıdır. Çünkü bu eski tip borular arıza verdiğinde onarması çok güçtür ve sizi uğraştırır. Plastik borular ise hem uzun ömürlüdür, hem de işçiliği kolaydır.

Bir de bakır borular vardır. Bu tip borular plastik borulardan daha iyi ve daha kalitelidir. Fakat dış tesisatta bakır kullanılması sonucu yaşanan hırsızlıkların önüne geçilmesi için su tesisatında bakır boru kullanılmamaktadır.

Su Kaçağı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağı evinizde akıntı şekline göre tahmin edilebilir. Tabii ki tam olarak anlamanız profesyonel cihazlarla teşhis sonrası olur. Fakat siz de kendi çapınızda ufak tefek bir şeyler anlayabilirsiniz.

Örneğin aniden başlayıp sürekli devam eden bir su akıntısı varsa temiz su borusunda bir sıkıntı olmuş olma ihtimali yüksektir. Bu sıkıntı banyo su kaçağı veya mutfak su kaçağı olabilir. Ya da yavaş yavaş kabarmaya başlayan ve gittikçe bu kabarıklık bölgesi artan bir yer varsa pis su kaçağı olma ihtimali yüksektir.

Eğer su faturanızda ani bir artma varsa ve bu sürekli devam ediyorsa da şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Kesin çözüm ise uzman bir tesisatçı çağırarak teknolojik cihazlarla baktırmanız sonucu olur.

Su kaçağının çözümü de oldukça zahmetsizdir. 10-15 yıl öncesine kadar duvarları kırıp evi, iş yerlerini inşaat alanına çevrilmesine sebep olan su kaçağının tadilatı artık son derece kolaylaşmıştır. Öncelikle son dönemde üretilen termal ve akustik dinleme cihazları ile su kaçağının yeri tespit edilir. Fakat bu cihazlar mahalle arasında bulunan tesisatçılarda bulunmamaktadır. Tesisatçı çağırırken sormanız gereken en önemli nokta bu cihazlar olmalıdır. Çünkü cihaz olmazsa deneme yanılma yöntemi ile kaçağın yeri tespit edilir. Bu da evde birçok kırılma dökülme olacağından sizin için hem zahmetli hem de masraflı bir yöntemdir.

Kaçağın yeri tespit edildikten sonra ise sırada tadilatı vardır. Yalnızca kaçak olan bölge kırılarak kaçak tamir edilir.

Kapanabilecek gibiyse delik tıkanır veya kimyasal ilaçlarla kaçak onarılmaya çalışılır. Bu yöntemler son zamanlarda sıklıkla tercih edilir ve su kaçağı tadilatında gayet kolay yöntemlerdir.

İlginizi Çekebilir;

Esenyurt Su Kaçağı Bulma

Cihazla Su Kaçağı Bulma Makineyle

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

İstanbul Su Kaçağı

Tesisat Tıkanıklık Açma

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button