0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Su Kaçağı Mağduriyetiniz Olmasın!

23 Şubat 2018
1 kez görüntülendi
Su Kaçağı Mağduriyetiniz Olmasın!

Su kaçağı; boruların işlevini yitirmesinden kaynaklanan, hayatımızı olumsuz etkileyen akıntılardır. Bu akıntılar küçük boyutlu olabildiği gibi büyük su borularının kaçak vermesiyle daha sıkıntılı durumlara sebep olabilmektedir. Su kaçağının tamirinde önemli nokta tesisatçılardır. Çünkü bazı tesisatçılar durumumuzun acil olmasını fark edip bundan yararlanmaya çalışırlar. Böyle sorunlara karşı bizim de dikkatli olmamız gerekir.

Örneğin; tatile çıkacaksınız ve siz tatile çıkmadan bir gün önce banyonuzda su kaçağı olduğunu fark ettiniz. “Ustaları çağırsam uzun sürer, çağırmasam ben gelene kadar daha büyük sıkıntılar oluşabilir.” Diyorsunuz, değil mi? Yani durumunuz acil. İşte eğer fırsatçı bir tesisatçıya denk gelirseniz sizin bu durumunuzdan faydalanıp sizden fazla para koparmaya çalışabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için tesisatçınızı iyi araştırarak seçmeniz gerekir.

Su Tesisatçısında Olması Gereken Özellikler

Bir su tesisatçısı öncelikle işini tam anlamıyla kucaklayan biri olmalıdır. Yani her türlü tesisat sorunu çözebilecek kabiliyette olması gerekir.

Daha sonra bakmanız gereken şey kullandığı malzemeler ve cihazlardır. Malzemelerin kalitesi, cihazların son teknoloji ürünleri olması önemli faktörlerdir.

Ve en son bakmanız gereken şey ise zamanını nasıl değerlendirdiğidir. Kimse tesisatçının evde saatlerce tadilat yapmasını istemez, değil mi?

İşte tüm bu unsurlar tesisatçı seçerken önem arz eden faktörlerdir.Su kaçağı, işini bilen biri olduğunda tespit edilmesi ve tadilatı oldukça kolaydır. Fakat işçiliği kötü olan, malzemeden kısan ya da kullandığı cihazlar eski olan ustalar bu durumu zorlaştırır. İşte bu yüzden yukarıda bir tesisatçıda olması gereken unsurları sıraladım.

Su kaçağı, temiz veya pis su kaçağı olmak üzere iki çeşitte incelenir. Temiz su kaçağı genelde banyo ve mutfakta gözlenen kaçak çeşididir. Pis su kaçağı ise tuvaletlerimizde meydana gelir. Tuvaletinizden kanalara doğru ilerleyen borularda sızıntı oluşabilir. Bu da kötü kokulara, duvar kabarmasına ve daha çeşitli sorunlara sebep olur.

Su kaçağının tespiti birkaç farklı şekilde yapılır. En çok kullanılan ve en verimli yöntem termal kameralardır. Bu kameralar bizim gözle göremediğimiz şekilde, duvarların üstünden borulardaki kaçakları uzmanlara gösterir.

Diğer bir yöntem akustik dinleme cihazlarıdır. Bu cihazlar yine bizim duyamayacağımız şekilde su kaçağı olan yerlerde gerçekleşen farklı tür sesleri algılar ve bu şekilde kaçak yeri tespit edilir.

En son kullanılan yöntem de nemölçerdir. Nemölçer, uzmanların pek kullanmadığı, diğerlerine nazaran daha az güvenilir bir sistemdir. Bu sistem; kaçak olan yerler ısı ve nem oranı değiştiğinden onları algılar ve kaçağın yeri kısmen belirlenir.

Bu tür tespit yöntemlerinden sonra çözüm oldukça kolaydır. Bazen kimyasal solüsyonlar kullanılarak tadilat tamamlanabilir. Bazen sadece sızıntı yapan delik tıkanarak sorun çözülür. Ya da bazen de yalnızca kaçak bulunan yer kırılarak, yapıya fazla zarar vermeden müşterinin memnun edilmesiyle sıkıntı son bulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button