0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bozuk Sifon Nasıl Tamir Edilir?

05 Ağustos 2018
2 kez görüntülendi
Bozuk Sifon Nasıl Tamir Edilir?

Kaplar arasındaki sıvı aktarımını sağlayan U formundaki boruya sifon denir. Lavabo, klozet gibi yapılardaki atık su tesisatındaki kötü kokuların yayılmasını ve süzgeçli bölümü sayesinde katı atıkların geçişini engeller. Sifon Pascal prensibinden yararlanarak yapılmış bir düzenek olup bu düzenek sayesinde sıvı aktarımı durmaksızın devam eder ve böylelikle atık su kanalizasyon tesisatına gönderilmiş olur. Bu aktarımın devamlılığını sağlayabilmek için ise bozuk sifon nasıl tamir edilir bunu kavramak gerekir.

Sifon Arızaları

  • Sifonda su akışı yok: Sifon veya atık su borusu tıkanmış olabilir ya da sifon hortumu katlanmış olabilir.
  • Sifon çekilirken ses yapıyor: Döşemeye uygun sifon kullanılmamış olabilir, sifondan akan su sifona giriş suyundan fazla olabilir.
  • Sifon içinde su kalmıyor: Sifonun dibi çatlak olabilir, sifonun uzun süre kullanılmaması halinde buharlaşma yoluyla haznedeki su yok olmuş olabilir, hazne katı atıklarla dolup tıkanmış olabilir, havalandırma borusu işlevini yerine getiremediği için sifon emme yapıyor olabilir.
  • Sifon koku yapıyor: Sifona yeteri kadar su gelmez ve su akışı sağlanamazsa, sifon hortumu eskimiş olabilir, haznedeki su azalmış ya da bitmiş olabilir, sifon uzun süre kullanılmadıysa, geri tepme ve emme durumları söz konusu olabilir.
  • Sifondaki su geri tepiyorsa: Atık su borusunun ölçümleri standart değildir, atık su kolonu tıkanmış olabilir, atık su borularının çapları yanlış olabilir, dirsek noktasından sonraki kısım tıkanmış olabilir.
  • Sifon sızıntı yapıyor: Sifonun gövdesi çatlamış olabilir, sifon tesisatında bağlantılarda gevşeme olabilir, contalar deforme olmuş olabilir.

Sifon Arızaları Nasıl Çözülür

Her ürünün bir ömrü olduğu gibi sifonlarda da bu geçerlidir. Deforme olmuş, kullanılamayacak halde olan bozuk sifon nasıl tamir edilir? Zamanla atıklarla kirlenebilir bir duruma geldiklerinde temizlenmesi gerekir bu noktada lavabo açıcı ya da kireç çözücü gibi aparatlarla temizleniyorsa sifonun sökülmesine gerek kalmaz. Bazı durumlarda sifonun tıkanıklığı giderilemez ve bağlantı yerlerinden sökülüp temizlenmesi gerekebilir. Somun, vida, conta gibi kısımlar su sızdırıyorsa ilk olarak sifon bağlantı yerlerini kontrol etmek gerekir. Bağlantı noktalarında bir sorun yoksa bakılması gereken diğer nokta ise sifonda delik olup olmadığıdır.

Eğer şifonda delik varsa değiştirilmesi gerekir. Sifonlarda iki sistem mevcuttur bunlardan biri suyun hazneye dolmasını sağlayan doldurma grubu diğeri ise suyun boşalmasını sağlayan boşaltma grubudur. Sifon tamirine başlamadan önce bu iki sistem kontrol edilip hangisinde arıza olduğu tespit edilmelidir.

Suyun hazneye dolmasıyla ilgili bir problem varsa eğer alt kısımdaki contada gevşeme olmuş olabilir. Doldurma işlemiyle ilgili olan arızalarda suyun yeteri kadar biriktirme yapmamasıyla ilgilidir. Boşaltma sistemindeki arızalarda ise ya mevcut su atılmaz ya da sürekli boşaltma yapması sonucu sızıntılar meydana gelir. Boşaltma sistemindeki arızalarda gövdedeki bağlantı contası hasar görmüş olabilir bu yüzden contası değiştirilip yenilenebilir. Bozuk sifon nasıl tamir edilir? Konusunda önemli olan husus anlaşılacağı üzere sorunun nereden kaynakladığını tespit edip ona göre çözümlemeye çalışmaktır.

Klozet Sifonu Nasıl Tamir Edilir?

Lavabolardaki sifon sistemi klozette de mevcuttur. Klozette de bozuk sifon nasıl tamir edilir konusu mühimdir. Sifon su kaçırıyorsa eğer rezervuar kapağı açılmalı ve suyun durumu kontrol edilmelidir. Rezervuar suyla dolu ve su akışı devam ediyorsa sorun flatör ile ilgilidir. Flatöre bağlı olan şamandıra su doldukça yükselir ve flatörün rezervuara su dolmasını engeller. Rezervuardaki su boşaltılırsa flatör rezervuara tekrar su doldurulmasını sağlar.

Flatörde herhangi bir sorun olmamasına rağmen su sızıntısı devam ediyorsa sorun boşaltma grubundaki contadan kaynaklanıyor olabilir. Sorunun contadan olup olmadığını anlamak için taharet musluğu kapatılıp rezervuarın içindeki su tamamen boşaltılmalıdır. Boşaltma grubu yerinden sökülmeli su çıkışının meydana geldiği deliği kapatan conta kontrol edilmelidir.

Deforme olmuş conta yenisiyle değiştirilip ya da gevşeyen conta tekrar sıkılırsa su sızıntısı engellenmiş olunur.

İlginizi Çekebilir;

Klozet Vanası Nasıl Tamir Edilir?

Klozet Nasıl Tamir Edilir?

İzmit En İyi Tesisatçı

Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

Apartmanda Su Kaçağı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button