0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Cihazla Kanal Görüntüleme

20 Mayıs 2018
1 kez görüntülendi
Cihazla Kanal Görüntüleme

Şehir yaşantısının en büyük sorunlarından birisi, atık ve temiz suların tahliye edildiği kanalların tıkanmasıdır. Özellikle ev ve işyerlerinde zaman zaman ortaya çıkan bu problem, insan ve çevre sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Bu tip problemlerin sebeplerinin başında ise bilinçsiz bir şekilde su tahliye kanallarına atılan yabancı maddeler gelmektedir. Zamanla kanal içerisinde birikerek, su giderini engelleyen bu maddeler, ev ve işyerlerindeki su tahliyesini önlemektedir. Böyle durumlarda kanalları açmak için çeşitli işlemler yapılmaktadır.

Cihazla kanal görüntüleme işlemi son dönemde ülkemizde sıkça başvurulan bir kanal açma yöntemidir. Bu yöntem gerçekleştirilirken yurtdışında üretilen ve son teknoloji ürünü olan robotlar ya da makineler kullanılmaktadır. Bu makinelerin çalışma sistemi şu şekildedir: Tıkanan kanal eğer ev ve işyerlerindeki kanallar ise, daha küçük ebatlardaki robotlar kullanılarak görüntü alınmaktadır. Kanalın içerisine üstünde kamera olan robotlar, kablolar eşliğinde indirilmektedir. Küçük ve dar kanallara göre tasarlanan cihaz, kanal içerisinde hareket ederek, bulunduğu bölgeden görüntü almaktadır. Alınan görüntü ise kablolar eşliğinde hemen dışarıda bağlı bulunan bilgisayara aktarılmaktadır. Bir nevi canlı yayın mantığında çalışan sistemin başında uzman bir personel bulunmaktadır. Bilgisayara aktarılan görüntüyü takip eden uzman, sorunun olduğu yeri tespit etmekte ve o bölgeye anında müdahale etmektedir. Daha büyük ve geniş kanallar için ise daha farklı cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar oyuncak arabaya benzer bir yapıda ve kamera sistemine sahiptir. Kanal içerisine bırakılan cihaz, kendi başına hareket etme özelliğine de sahiptir. Kanal içerisinde gezerek, her bölgeden görüntü alan cihaz, tıpkı ilk yöntemdeki gibi görüntüyü dışarıdaki bilgisayara aktarmaktadır. Böylelikle cihazla kanal görüntüleme işlemi başarı ile gerçekleşmektedir.

Cihazla kanal görüntüleme, son yıllarda en çok tercih edilen kanal görüntüleme ve tıkanıklık açma işlemidir. Bu yöntemin tercih edilmesinde birçok sebep vardır. Öncelikle kanallar kırılıp, dökülmemekte ve herhangi bir şekilde kazı işlemi gerçekleştirilmemektedir. Bu da çevre ya da ev içerisinde kötü görüntülerin ortaya çıkmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra, bu yöntem sayesinde zamandan tasarruf edilebilmekte ve sorun çok kısa bir sürede ve kalıcı olarak çözülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button