0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

08 Ağustos 2018
3 kez görüntülendi
Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Bulunduğu kaptan ya da su tesisatlarındaki borulardan sıvı akışının gerçeklemesini sağlayan açılır kapanır düzende oluşturulmuş bakır çinko alaşımı olan aygıt. Evlerde kullanılan musluklar krom kaplı iken bira fıçısı muslukları ahşaptan olabilir. Musluk bazı yörelerde burma, çeşme, kurna adı ile de söylenebiliyor.

Musluk Türleri

 • Tezgâh üstü tekli döner borulu musluk
 • Kısa musluk
 • Çamaşır musluğu
 • Filtreli ara musluk
 • Osmanlı musluğu
 • Banyo muslukları
 • Taharet musluğu
 • Rekorlu bahçe muslukları
 • Ankastre ara musluklar
 • Lavabo musluğu
 • Uzun musluk

Muslukta Damlama Sorunları

 • Akışkan tam kesilmiyor ve su sızdırıyorsa: Salmastra contası deforme olmuş ya da yarılmış olabilir, contanın üzerine basınç uyguladığı zeminde tortu, kireç ve çapaklanma olmuş olabilir, küre dışındaki conta eskimiş olabilir, disk yüzeyi kireçlenmiş, şişmiş ya da karıncalanmış olabilir.
 • Mil somunun dibinden sızıntı yapıyorsa: Somun gevşemiş ya da salmastra ipi eskimiş olabilir.
 • Ankastre batarya ile ara musluğu arasında su sızıntısı var: Esnek hortum delinmiş ya da katlanmış olabilir, esnek hortumun contaları eskimiş olabilir.
 • Bas gövdesinden su akıtıyorsa: Temizleme borusunun kıvrım ölçüleri fazla olabilir, temizleme borusu tıkanmış olabilir ya da temizleme borusu klozetin içine fazla girmiş olabilir.

Musluk Arızaları Ve Tamiri

Musluk bataryası su sızdırıyorsa bu sorunu tesisatçı çağırmadan siz de kolaylıkla evde çözebilirsiniz. Aç kapa bataryalarıyla beraber sızdırma sorunu pek yaşanmazken hala contalı bataryalar kullanılmaktadır. Contalı bataryalarda bu sorun oldukça çok görülür o halde damlayan musluk nasıl tamir edilir? Eğer damlayan musluğunuzun bataryası contalı ise contayı değiştirmeden önce ana vanadan suyu keserek başlamalısınız.

Daha sonra batarya başlıklarının kapaklarını çıkartıp düz tornavida yardımıyla batarya kapaklarını çıkardıktan sonra üzerindeki vidaları tornavidayla genişletiriz. Vidaları gevşettikten sonra bataryayı gövdesinden çıkartıp sonra salmastrayı 17 numaralı iki ağızlı anahtar yardımıyla bataryadan çıkartırız. Salmastra pirinçten yapıldığı için çıkartırken çok dikkatli olmak gerekir çünkü kırılgan bir yapıya sahiptir. Salmastra üzerinde bulunan vidayı düz tornavida yardımıyla açıp eskimiş contayı çıkartalım ve yenisini taktıktan sonra tüm işlemler tersine dönecek yeni conta salmastranın üstüne takıldıktan sonra vidayı sıkarız. Salmastrayı ise bataryanın gövdesine taktıktan sonra 17 numaralı iki ağızlı anahtarla salmastrayı sıkarız. Salmastra ile batarya arasında bağlanma dişlerindeki contada hasar varsa bunun da değiştirilmesi gerekir daha sonra batarya başlığı bataryaya takılır ve ardından bataryadaki gevşemiş olan vidaları sıkarız. Son olarak batarya başlığının kapağı takılır. Musluğunuz contalı değil de aç kapa bataryaya sahipse damlayan musluk nasıl tamir edilir?  Aç kapa batarya tamiri contalılara göre daha kolaydır fakat daha özen gösteren bir iştir çünkü aç kapa bataryaların tamirinde yapılacak bir hata deformasyona neden olur ve geri dönüşü olmaz.

İlk olarak su vanası kesilir ardından bataryanın kolundaki mavi kırmızı renkte olan klips ince tornavida yardımıyla sökülür. Bu plastik bir parçadır ve batarya üzerinde durmaktadır. Deforme etmeden bu plastiği çıkarmak gerekir. Plastiğin altındaki vidayı söktükten sonra ise bataryanın kolu yukarıya paralel olarak çekilerek çıkarılmalıdır. Kromaj rozetini söktükten sonra somun göreceksiniz ve onu sökmek için İngiliz anahtarını kullanmalısınız.

Somun söküldükten sonra ise asıl yapılması gerekeni yapmış olmuş kartuş sökülüp yerine yenisi takılır sonra batarya aynı sırayla geri takılır. Aç kapa bataryalı muslukların bozulmasına sudaki kum parçacıkları neden olur damlayan musluk nasıl tamir edilir diye düşünmeden batarya başlıklarına filtre takmanız bataryanın kullanım süresini artırmış olacaktır. Tesisatçı çağırmadan da damlayan musluk nasıl tamir edilir tecrübe etmiş oluruz.

İlginizi Çekebilir;

Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Akyazı Su Kaçağı Bulan Firma – Tespit, Tamir

İzmit Gider Tıkanıklık Aç

Kocaeli Gider Tıkanıklık Aç

Su Kaçak Su Tespit Etme Yolları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button