0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evde Petek Temizliği Pratik Ve Kolay Yöntem

05 Kasım 2021
75 kez görüntülendi
Evde Petek Temizliği Pratik Ve Kolay Yöntem

Evde Petek Temizliği Pratik Ve Kolay Yöntem; Isıtma sistemleri, içerisinde bulunan kirli su ve klorlu su nedeniyle partiküller oluşturmaktadır. Korozyon, çamur, balçık ve kireç partikülleri zamanla peteklerin alt kısımlarına çöker ve ısı kayıplarına neden olur. Evde petek temizliği kolay ve pratik yöntemlerle ekonomik olacaktır.

Evde Petek Temizliği Hangi Kimyasal Kullanılmalıdır? 

Petek içerisinde çöken partiküller zaman içerisinde petek ve tesisat sistemlerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Isı kayıplarının oluşmasıyla yüksek gelen faturalar ve az ısıya neden olan tıkanıklıklar oluşturacaktır.

Petek suyu homojen dağılımı; evde petek temizliği petek suyunun homojen şekilde dağılmasını sağlayacak, ısı kayıplarının önüne geçecektir. Özel kimyasal maddelerle petek içerisinde oluşan partiküllerin dışarı aksetmesi sağlanabilmektedir.

 • Peteklerin vanalarının kapatılması gerekmektedir.
 • Doğalgaz petek su devir daim borusunun vanası kapatılır.
 • Kalorifer ana su tahliye vanası açılır.
 • Petek içindeki suların tahliye borusundan sırayla akması sağlanır.
 • Kimyasal maddenin çözdüğü kalıntılar tahliye borusundan çıkacaktır.
 • Tahliye borusu dışındaki bütün peteklerin vanalarının kapalı olması gerekmektedir.

Evde Petek Temizliği Kimyasal Kullanımının Zararları 

Evde petek temizliği için kullanılmakta olan kimyasallar, petek içerisindeki yapının bozulmasına ve kombinin zarar görmesine neden olmaktadır. Tesisat sistemi içerisinde bulunan tahliye kanallarının aşınması, patlama ve su sızdırma sorunlarıyla karşılaşmanızı sağlayabilmektedir. Ekonomik bir yöntem olsa da uzun vadede peteklerin iç çeperinin daha fazla korozyon üretmesine etki edecektir.

Petek temizliği hangi kimyasalla yapılmalıdır; petek temizliği yapmak için özel ürünler kullanan profesyonel tesisat ustalarından destek alınması gerekmektedir. Asitli olmayan, korozyon ve kireç sökücü maddeler tercih edilmelidir.

 • Kimyasal maddeler petek içlerinde korozyon oluşmasını hızlandırmaktadır.
 • Tesisat sisteminin zarar görmesine neden olacaktır.
 • Peteğin vana ve bröllerinde oluşan kalıntıları artıracaktır.
 • Sıcakla etkileşime girerek zararlı gaz oluşumuna neden olabilir.

Evde Pratik Petek Temizleme Yöntemleri  

Kimyasal kullanmadan sadece içeride bulunan kalıntı suların dışarı atılması sağlanabilmektedir. Ancak bu sadece kahverengi ve koyu renkli kirli suyun dışarı aktarılmasını sağlar. Su deposunun boşaltılması da kısa vadede temizlik sağlayacaktır ancak petek içerisindeki kalıntıların atılmasında etki etmez.

Petek içi kalıntıları kolay çıkmamaktadır; petek içi kalıntıları, korozyon ve kireç gibi inatçı partiküllerdir. Evde petek temizliği yapmak bunun için makineye ihtiyaç duymayı gerektirecektir.

 • Petek çeperlerinde kalmış ve yapışmış olan maddeler, suyun dışarı akıtılmasıyla sadece suyun içinde olan parçacıkların çıkmasına etki edecektir.
 • Peteklerin pratik temizlenmesi için kimyasal kullanmak en kolay yöntemdir.
 • Ana tahliye borusundan kalorifer peteklerindeki su boşaltılabilir.

Profesyonel Petek Temizliği Nasıl Yapılır? 

Profesyonel petek temizliği için özel korozyon, kireç ve çamur sökücü kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Ancak bu kimyasal sıvılar asitlerinden arındırılmış, petek içine ve tesisat sistemine göre birleşenlerden oluşmaktadır. Ustalar ve teknikerler eşliğinde belirli bir ölçüde kullanılarak, özel vakumlu makinelerle peteklerin içindeki devir daim su döngüsünden kalıntılar kısa zamanda çıkarılacaktır.

Petek temizleme makinesi; evde petek temizliği için kullanılmakta olan makineler, kırma ve dökme işlemi olmadan pratik bir çözüm sunmaktadır.

 • Evde petek temizliği işlemi için vakumlu makineyle ana tahliye borusu bağlantıda kalacaktır.
 • Sıvı kimyasallar petek içlerine aktarılır.
 • Kombi çalıştırılarak, suyun devir daim olması sağlanır.
 • Petek içindeki kalıntılar sökülerek dışarı aktarılır.
 • Bu işlem sırasında akıntı, dökme ve kırma olmayacaktır.

Evde Petek Temizliği Püf Noktaları  

Evde petek temizliği için özel kimyasal maddeler kullanmanız ve kimyasal maddelerin asitli olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özel ekipmanlar kullanarak, akıntıların ve musluk çıkışlarındaki kalıntıların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Kömür ve doğalgaz kombi kullanımlarına göre petek içerisine çöken partiküller de farklılık gösterecektir. Bu nedenle profesyonel birine danışabilirsiniz.

Petek temizliği radyatör sökümü; petek temizliği için radyatör sökümü yapılmadan kısa zamanda özel vakumlu makinelerle iç kısımdaki partiküller çekilecektir. Hava ve kirli su akışı engellenerek, evin iç kısmı zarar görmeyecektir.

Profesyonel Kombi Ve Petek Bakımı Hizmetleri  

Profesyonel kombi ve petek bakımı hizmetleri ısı kayıplarına neden olan petek kalıntılarının ortadan kalmasını sağlayacaktır. Evde petek temizliği yapmadan önce profesyonel bir hizmet almanız hem daha temiz olacak, hem de radyatörlerin zarar görmemesini sağlayacaktır.

 • Petek temizliği % 30 ve % 20 oranında enerji tasarrufu sağlar.
 • Kombi arızalanmalarını geciktirmektedir.
 • Isı kayıplarının önüne geçerek, kış aylarını konforlu geçirmenizi sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Kanal Aç

İstanbul Kanal Temizleme

Evde Su Kaçağı

Radyatör Petek Temizliği, Radyatör Petek Temizliği İstanbul

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button