0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kanal Açıcı Robot

27 Mayıs 2018
2 kez görüntülendi
Kanal Açıcı Robot

Şehirlerde yer alan konutlarda kullanılan atık ve temiz sular, kanal adı verilen ve kanalizasyon sisteminin bir parçası olan borular eşliğinde tahliye edilmektedir. Bu borular, kullanılan temiz ve pis suların sağlıklı bir şekilde ana şehir kanalizasyon hattına ulaşması için tasarlanmış ve son derece önemli bir işleve sahiptirler. Ancak zamanla bu kanallarda bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Kanal adı verilen bu sistemler; bilinçsiz kullanım sonucu tıkanabilmekte ve görevini yerine getirememektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de kanallara atılan yabancı maddelerdir. Yabancı maddeler, kanal içerisinde birikerek zamanla su akışını engellemektedir. Böyle durumlarda kanalların temizlenip, yeniden kullanıma açılması gerekmektedir.

Kanal açmak için artık eski sistem usullere gerek duyulmamaktadır. Kanal açıcı robot adı verilen makineler, teknolojinin nimetlerini kullanarak, kanallarla alakalı tıkanmalarda çözüm üreten makineler olarak tanımlanmaktadır. Bu makineler, yurtdışında tasarlanarak kullanıma sunulan robotlardır. Son dönemde artık ülkemizde de bu makinelere rastlamak mümkündür. Tıkalı kanal açma konusunda çalışan firmalar, bu robotları satın alarak, ülkemizde yaşayan insanların hizmetine sunmuşlardır. Kanal açıcı robot, son derece basit bir şekilde çalışarak, ortaya çıkan kanal tıkanma problemini kesin bir şekilde çözmektedir. Bu robotlar, tıkanmanın olduğu kanallar içerisine, herhangi bir şekilde kırma ya da dökme işlemi gerçekleştirilmeden konulmaktadır. Kanal içerisine giren robot, üzerinde yer alan kamera sistemi sayesinde içeriden görüntü alarak, bunu dışarıdaki bilgisayara anında aktarmaktadır. Dışarıdaki bilgisayar başında bekleyen uzman personel ise aldığı görüntüye göre sorunun olduğu yeri tespit etmekte ve ona göre kanal içerisindeki robotu yönlendirmektedir. Manevra kabiliyetine de sahip olan kanal açıcı robot, kanal içerisinde hareket edebilmektedir. Sorunun olduğu yer tespit edildikten sonra diğer aşamaya geçilir ve kanal içerisindeki sorunlu bölgeye anında müdahale edilir. Bu robotlar sayesinde, tıkanmanın gerçekleştiği bölgedeki yabancı maddeler, vakumlama yöntemi ile çekilerek dışarıya aktarılmaktadır. Böylelikle kanal açma işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanmaktadır.

Kanalların açılması işleminde robotların kullanılmaya başlanması, hem insan sağlığını olumlu etkilemekte, hem daha fazla masraf çıkmasını önlemekte hem de zamandan tasarruf edilerek, problemin çok kısa bir sürede çözülmesini sağlamaktadır.

Kanal Açıcı

Şehirlerde yer alan konut ve işyerlerinde kullanılan sular, kanallar aracılığı ile tahliye edilmektedir. Kanallar, ev ve işyerlerinde kullanılan temiz ve atık suları, borular vasıtasıyla, kanalizasyon sistemine taşımaya yarayan yapı malzemelerdir. Zaman zaman kanal adı verilen bu yapılar, tıkanarak işlevini yerine getirememektedir. Bu noktada kanal açıcı adı verilen aletler devreye girmektedir.

Kanal açıcı, eski teknolojinin yerine kullanılan son derece modern bir alettir. Uzun yıllardan beri yurtdışında kullanılan bu alet, son dönemde artık ülkemizde de hizmet vermektedir. Bu makine, tıkanan kanalları açmak için herhangi bir şekilde kırma ya da dökme işlemine başvurmadan kullanılmaktadır. Son sistem teknoloji ürünü olan bu alet, üzerinde kamera sistemine sahip olup, kanal içerisinden görüntü alma özelliğine de sahiptir. Kanal açıcı, tıkanan kanalların içerisine kablolar eşliğinde indirilerek, kanalın içinden görüntü alarak işlemine başlamaktadır. Kamera sayesinde alınan görüntüler dışarıya aktarılmakta ve dışarıdaki bilgisayar üzerinden izlenmektedir. Görüntüleri izleyen uzman personel sorunun olduğu yeri tespit etmekte ve gerekli müdahaleyi gerçekleştirmektedir. Kanal açıcı bu noktada tekrar devreye girerek, tıkanan bölgedeki yabancı maddeleri temizlemektedir. Temizleme işlemi birkaç şekilde gerçekleştirilir. Eğer yabancı madde çok sert ise, kanal açmak için tasarlanan makine, ucundaki sivri yapı ile bu maddeyi parçalamaktadır. Parçalanan yabancı madde, vakum özelliği ile dışarı çekilmektedir. Eğer tıkanmaya yol açan madde çok sert değilse, kanal içerisine tazyikli su verilmekte ve yabancı maddenin olduğu bölge açılmaktadır. Tüm bu işlemler çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmekte ve kesin bir sonuç alınmaktadır. Eğer kanal çok büyükse, içerisine hareket edebilen robotlar sokulmakta ve aynı işlem burada da uygulanmaktadır.

Kanal açıcı makineler sayesinde, artık kanalizasyon sistemleri tahrip edilmemekte ve borulara zarar verilmemektedir. Kırma ya da dökme işlemleri tarihe karışmakta ve ortaya şantiye benzeri görüntüler de çıkmamaktadır. Bu makinelerin kanalları açarken sarf ettiği süre son derece kısa olmaktadır. Bu sayede zamandan tasarruf edilebilmekte ve ekstra masraf çıkmasının da önüne geçilmektedir. Çevre ve insan sağlığı için kanal açmak için tasarlanan bu makineler, son dönemde çok sık bir şekilde tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Görüntülü Kanal Açma

Kanal Görüntüleme

Kanal Açma

Kameralı Kanal Açma

İstanbul Kanal Temizleme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button