0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kanal Açma

31 Mayıs 2018
1 kez görüntülendi
Kanal Açma

Kent yaşantısı birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan birisi ise kanal adı verilen kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasıdır. Kanal, ev ve işyerlerinde kullanılan atık ile temiz suların sağlıklı bir şekilde, şehirlerin ana kanalizasyon sistemine aktarılmasını sağlayan borulardır. Bu kanallar sayesinde, kullanılan sular çevreye zarar vermeden borular vasıtasıyla ana kanalizasyon sistemine karışmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı kanallar işlevini yerine getirememekte ve tıkanmaktadır. Böyle durumlarda kanal açma adı verilen işlemin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kanal açma, kanalizasyon borularının herhangi bir sebepten dolayı tıkanması sonucu uzman kişiler tarafından yapılan bir işlemdir. Bu işlem önceleri daha amatör bir şekilde yapılmakta ve kesin sonuç vermemekteydi. Eski sisteme göre tıkanan kanalların; kazma, kürek ya da kepçeler eşliğinde etrafı kazılarak ortaya çıkarılması söz konusuydu. Bu işlem yapılırken zaman zaman kanallar kırılmakta ya da parçalanmaktaydı. Böylelikle ekstradan masraf ve ortaya şantiye görüntüsünü andıran durumlar çıkmaktaydı. Bu eski sistemin bir diğer olumsuz yönü ise harcanan zamandı. Bazen günlerce kanal açma işlemi gerçekleştirilmekte ve bu da insanların hayatını olumsuz bir şekilde etkilemekteydi. Ancak gelişen teknoloji ile beraber kanal açma işlemi büyük bir sorun olmaktan çıkmaktadır. Artık yurtdışından ihraç edilen ve son sistem teknolojiye sahip olan robotlar eşliğinde, kanalların açılması ve temizlenmesi daha kolay bir hale gelmektedir. Bu sisteme göre sorun olan kanalın içerisine, üzerinde kamera bağlantısı olan robotlar sokulmaktadır. İçeriden anında görüntü alarak dışarıya aktaran bu robotlar, sorunun olduğu yeri anında tespit edebilmektedir. Daha sonraki aşamada ise gene bu robotlar eşliğinde kanal içlerine tazyikli su pompalanmakta ve tıkanmaya sebep olan yabancı maddeler, kanal ağzına doğru ittirilmektedir. Son aşamada ise yabancı maddeler, vakum özelliğine sahip olan makineler eşliğinde dışarıya çekilmekte ve dışarıda bekleyen tankerlere doldurulmaktadır. Böylelikle kanal temizliği işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Modern teknolojinin en büyük getirilerinden birisi olan bu sistem, günümüzde neredeyse tüm firmalar tarafından kullanılmakta ve zaman kaybını önlemektedir. Bir diğer olumlu getiri ise bu sistemin çevreye zarar vermemesidir.

Kanal Açma Tıkalı Logar Açma

Şehirlerde yer alan konut ve işyerlerinde kullanılan sular, belirli bir sistem dahilinde dışarıya aktarılmaktadır. Bina içlerinde yer alan kanalizasyon boruları sayesinde, duvar içerisinden geçen atık ve temiz sular, sağlık bir şekilde logar adı verilen ana kanalizasyon sistemine karışmaktadır. Fakat bu sistem zaman zaman sekteye uğramakta ve görevini yerine getirememektedir. Kanalların ağzını ya da içerisini tıkayacak kadar büyük ya da erimeyecek kadar katı olan yabancı maddelerin buralara atılması, kanalların tıkanmasına ve logar sisteminin çalışmamasına sebep olmaktadır.

Kanal açma ve tıkalı logar açma işlemi, bu tip durumlarla karşılanıldığı zaman başvurulan bir yöntemdir. Eskiden logar açmak için son derece ilkel yöntemler kullanılmakta ve çevreye büyük zararlar verilmekteydi. Fakat gelişen modern teknoloji ile beraber kanal açma ve tıkalı logar açma işlemi son derece masrafsız ve basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yeni teknolojinin en büyük elemanı ise yurtdışından ithal edilen robotlardır. Bu robotlar sayesinde logar ve kanallar kolay ve hızlıca açılmaktadır. Bu yönteme göre, kamera sistemine sahip olan robotlar kanal ve logar içlerine sokulmaktadır. Son derece küçük olan bu robotlar, kablolarla bir makineye bağlıdır. İçeride manevra yaparak logar ve kanal içerisinde hareket eden bu robotlar, anında görüntü alarak bunu dışarıdaki bilgisayara iletmektedir. Dışarıda yer alan ve robotun bağlı olduğu bilgisayar başındaki uzman personel ise görüntüleri izleyerek, sorunun olduğu yeri tespit etmek ve anında müdahale sağlamaktadır. Sorunun olduğu yer belirlendikten sonra gene robotlar eşliğinde tazyikli su pompalanarak kanalın içerisinde tıkanma meydana getiren yabancı maddeler dışarıya doğru itilmektedir. İşlem devam etmekte ve gene robotlar sayesinde bu yabancı maddeler vakum özelliği kullanılarak çekilmekte ve dışarıdaki tankerlere aktartılmaktadır. Böylelikle temizlenen yabancı maddelerin kanal içerisinde kalması engellenmekte ve ileride gerçekleşecek olan yeni bir tıkanmanın önüne geçilmektedir.

Kanal açma ve tıkalı logar açma işleminin son derece basit bir şekilde gerçekleştirilmesi, insan hayatına birçok artıyı da beraberinde getirmiştir. Artık kırma dökme işlemi olmamakta ve tıkanıklıklar son derece masrafsız ve hızlı bir şekilde çözülmektedir.

ETİKETLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button