0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kendisi Küçük Ceremesi Büyük Sıkıntılardan Biri: Su Kaçağı

15 Şubat 2018
2 kez görüntülendi
Kendisi Küçük Ceremesi Büyük Sıkıntılardan Biri: Su Kaçağı

Su kaçağı, temiz veya pis suların geçtiği borularda oluşan sıkıntılardan dolayı gerçekleşen akıntılardır. Bazen gözle görülür şekilde kendilerini belli ederler. Bazen de siz farkında olmadan alt komşunuzun anlayacağı bir şekilde olur. Yani sıkıntı sizde olmasına rağmen belirtiler alt komşunuzdan çıkabilir. Örneğin komşunuzun tavanının kabarması, nemlenmesi, renk değiştirmesi su kaçağı belirtileridir. Peki ya evinizde su kaçağı olup olmadığından nasıl emin olabilirsiniz?

Su Kaçağını Anlama Yolları

Su kaçağı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu su sayacınıza bakmaktır. Yani; su saatinizden vanayı kapatın. Yani evinizdeki herhangi bir bataryadan su akmadığına emin olun. Daha sonra saatinizi inceleyin. Eğer hala dönüyorsa evinizde su kaçağı var demektir. Ve artık yapmanız gereken bir tesisatçı çağırarak arızayı onarmaktır.

Su kaçağını başka yollarla da anlamanız mümkün. Örneğin banyo su kaçağı sıkıntısı yaşadığınızda duvarınızda, fayanslarınızda kabarmalar ve küflenmeler olacaktır. Böyle belirtiler gördüğünüzde tesisatçıyı aramanız sizin için en iyi çözüm yöntemidir.

Faturanızda anlam veremediğiniz bir artış varsa ve bu gerçekten dikkatinizi çekiyorsa yine su kaçağı olmuş olma ihtimali yüksektir.

Su Kaçağının Zararları Nelerdir?

Su kaçağı gereksiz su akışına sebep olduğundan su israfına yol açar. Zaten tehlikede olan dünya su varlığı bu sebeple daha çok tehdit altına girmektedir. Bazı bölgelerde insanlar susuzluktan hayatlarını kaybederken bizim bu yaptığımız savurganlıktır.

Su kaçağı, gereğinden fazla su faturasının gelmesine sebep olacağından bütçeniz için de büyük bir sıkıntıdır. Belki de faturanızı ödemek için diğer ihtiyaçlarınızdan kısmanız gerekecektir. Bu tür sıkıntılara mahal vermenin gereği yoktur.

Ayrıca, pis su kaçağı durumu yaşadığınızda su sızıntısı salonunuza kadar yayılabilmektedir. Ve bu yayılan su tuvalet giderlerindeki su olduğu için dolayısıyla pis sudur ve içerisinde türlü mikropları barındırır. Bu da mikroplardan kaynaklı bazı hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir. “Alt tarafı su kaçağı” demeyin. Sinek de küçüktür ama mide bulandırır; hatırlatmak istedim.

Su kaçaklarını anlama yollarından ve zararlarından bahsettik. “Peki ya bu sorunun çözümü nedir?” diyenleri duyar gibiyim. Su kaçağı sorununda önemli olan tespit aşamasıdır. Tespitten sonra tadilatı usta tesisatçılar için oldukça kolaydır. Birkaç çeşit tespit yöntemi vardır. Bunlardan ilki çok eski zamanlarda kalmış ve günümüzde pek tercih edilmese de deneme yanılma yöntemi ile su kaçaklarını tespit etmektir. Bunun için su borularınızın olduğu yerlerde çeşitli kırmalar yapmanız gerekeceğinden pek kullanılmaz.

Diğer bir tespit yöntemi ise termal kameralar ve akustik dinleme cihazlarıdır. Bu sayede su kaçağı bulunan yer nokta atışı ile tespit edilir. Su kaçağı tespit edildikten sonra kaçağın durumuna göre tadilata başlanır. Örneğin kaçak, sadece deliğin tıkanmasıyla çözülebilecek gibiyse kaçağa sebep olan delik tıkanır. Ya da büyük bir kaçaksa yalnızca kaçağın bulunduğu yer kırılarak tadilatı yapılabilir.

İlginizi Çekebilir;

Kalorifer Petek Temizliği Makinesi

Küçük Çekmece Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Sakarya Su Kaçağı – Tespit, Tamir

Gaziosmanpaşa Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri

Su Kaçağı ve Tamiri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button