0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Klozet Vanası Nasıl Tamir Edilir?

25 Ağustos 2018
2 kez görüntülendi
Klozet Vanası Nasıl Tamir Edilir?

Klozetlerin en sık kullanılan ve en çok problem yaratan mekanizması olan klozet vanası nasıl tamir edilir? Taharet muslukları sifon musluklarına oranla daha sık kullanıldığı için en çabuk arıza oluşturan vanalardır.

Klozet Vanası Nerededir?

Doğru planlama yapılmış ise klozet vanası sağ kısımda yer alması gerekir. Görünüm olarak musluk başlığından ziyade vana biçimindedir. Vana sıralaması genel olarak sifon vanası altta taharet vanası üstte olmak üzere tasarlanır. Genel olarak vana problemleri üç çeşittir. Contadan kaynaklı, vana başlığından kaynaklı, vananın bağlı olduğu borudan kaynaklı olarak ayrılır. Bu durumda klozet vanası nasıl tamir edilir? alttaki açıklamalardan takip edebilirsiniz.

Klozet Vanası Contası Nasıl Tamir Edilir?

Öncelikle yapmamız gereken ana su vanamızı kapatmak ardından bir İngiliz anahtarı yardımı ile problemli vanaya bağlı olan spiral fleksi hortumunun bağlantısını çıkarınız. Tamir edilecek vananın duvar kısmında bulunan ve başlık olarak adlandırdığımız bağlantı kısmından çıkarınız. Çıkardığımız vananın bağlantı noktasındaki giriş kısmında yerleştirilmiş olan contayı çıkarınız. Contanız yerinden oynamış veyahut doğru biçimde yerleştirilmemiş ise de damlatma yapabilir.

Contanız doğru biçimde fakat yine de sızdırma yapıyor ise yıpranmış olabilir yeni bir conta ile değişimi sağlayınız. Contası değiştirilmiş başlığımızın bağlantı noktasında bulunan dişlilere teflon bant sararak İngiliz anahtarı yardımı ile tekrar takınız. Ana vanayı açarak sızdırma yapmadığının kontrolünü sağlayınız.

Klozet Vanası Başlığı Nasıl Tamir Edilir?

Klozetinizin sağ alt kısmında bulunan vanalarınızı sızdırma problemleri başlıklardan kaynaklıda oluşabilmektedir, bu durumda klozet vanası nasıl tamir edilir? Öncelikle yerini saptadığınız ve bozulduğuna emin olduğunuz vananızın su çıkışına sebep olan noktayı bulunuz. Başlıklar kırılma ya da çatlama yapması durumunda da su sızıntısı arızası verebilmektedir.

Başlıklar çatlama ya da kırılma durumunda evde tamir edebileceğiniz materyaller değildir bu sebep ile yenisi almanız gerekecektir. Eğer su çıkışı vananızın başlık kısmında ise ilk yapmanız gereken başlığın üzerinde bulunan vidaya uygun tornavida bulmanız olacaktır. Başlığı değiştirmeden evvelinde güvenlik için ana su vananızı mutlaka kapatmalısınız. Başlığınızın vidasını sökünüz ve yeni başlığınızı sökmüş olduğunuz eski başlığın yerine yerleştiriniz ve çıkarttığımız vidayı tornavida yardımı ile iyice sıkınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra ana vananızı açarak musluk başlığını bir iki dakika takip ediniz eğer akıtma gerçekleştirmiyor ise artık rahatlıkla kullanıma devam edebilirsiniz.

Klozet Vanası Borusu Nasıl Tamir Edilir?

Klozetlerimizin damlatma sebepleri genelleme damlatma veyahut su sızdırma neticesinde gerçekleşir. Klozet vananızın arıza kaynağı conta, başlık dışında su boruları da olabilir.

Klozet vanası nasıl tamir edilir? Sorunuza cevap olarak şöyle ilerlemenizi öneririz. Öncelik ile arızaya sebep olan borunuzun yerini göremeyebilirsiniz bu sebeple gerekli arıza tespit materyallerine sahip firmalardan yardım alabilirsiniz. Firma yardımından ziyade eğer borunun yerini tespit edebiliyor iseniz borunun bulunduğu noktada ki duvarı boruyu değiştirebilecek şekilde kırmanız gerekecektir. Öncelikle duvar kırma işlemine başlamadan evvel ana su vanasını olası patlama karşı korunma amaçlı kapatınız. Borunun bulunduğu alanda kırma başlayınız ve borunun uzunluğu boyunca tüm duvarda kanal açınız.

Arızalı borunuz ebadın da yeni borunuzu, İngiliz anahtarınızı ve teflon bantlarınızı hazırlayınız. İlk olarak arızalı borunun bağlantı noktalarından İngiliz anahtarının yardımı ile çıkartınız. Yeni borunuzun bağlantı noktalarında bulunan dişlileri teflon bant ile sarınız. Teflon bant ile sarılmış olan borunuzun bağlantılarını tamamlayarak tamirinizi tamamlamış olacaksınız. Şimdi ana su vananızı açarak boru bağlantılarınızı kontrol ediniz eğer bir sızdırma yok ise artık duvarınızın kapatma işlemini yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Bozuk Sifon Nasıl Tamir Edilir?

Klozet Nasıl Tamir Edilir?

Kırmadan Klozet Açılır Mı?

Duş Başlığı Nasıl Tamir Edilir?

Tıkanıklık Açma; Klozet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button