0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Merkezi Sistem Petek Temizliği

15 Ekim 2022
213 kez görüntülendi
Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi Sistem Petek Temizliği; Merkezi ısıtma sistemi çoklu binalarda bulunur. Belirli noktadan yayılan bu sistem nedir? Merkezi ısıtma sistemi temizlenmesi nasıl yapılmalıdır? Konu hakkında bilinmesi gereken detayların tamamına yazımızda yer verilmiştir.

Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi, birden fazla katlı binalarda bulunan ve yalnızca tek bir merkezden yayılan ısı anlamına gelmektedir. Tek bir merkezden bütün kat içerisindeki dairelerin ısınmasını sağlayan ve bunun yalnızca tek bir noktadan gelmesi ile oluşan bir sistemdir.

 • Merkezi ısıtma sistemi genel olarak birden fazla kat sisteminde yani çoklu kat sisteminde olan binalar için bulunur.
 • Siteler ya da çok katlı binalarda dahil olmak üzere merkezi ısıtma sistemi tercih edilen bir sistemdir.
 • Merkezi ısıtma sistemi bulunan yerlerde kişilerin ayrı ayrı ısıtma sistemleri bulunmaz.
 • Tek bir ısıtma sistemi bütün alanlara yayılır.

Merkezi ısıtma; Her daire için ayrı ayrı bir ısıtma sistemi kullanılmadan yalnızca tek bir sistem ile dairenin tamamının ısınması amaçlanan bir sistemdir.

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistemi, ısının bir noktada olması ve diğer noktaları tek bir merkezden dağıtılması amacıyla oluşur. Merkezi ısıtma sisteminde katı yakıt ya da doğalgaz, ısıtma kaynağı olarak kullanılmaktadır.

 • Merkezi ısıtma sistemi bir noktada bulunan ısı borularının, diğer dairelere dağılması ile oluşur.
 • Genel olarak apartman daireleri, siteler, dubleks daireler ve buna benzer çok katlı alanlarda kullanılır.

Isınma kaynağı; Doğal gaz ve katı yakıt kullanılarak bir merkezden diğer merkezlere yayılır. Bu durumda, merkezi ısıtma sisteminin çalışma prensibini oluşturur.

Merkezi Isıtma Sistemi Petek Temizliği Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi olmayan diğer binalarda ayrı ayrı bir petek temizleme işlemi yapılır. Fakat merkezi sistemi petek temizliği bu dairelerde farklı bir şekilde yapılmaktadır.

Merkezi sistem petek temizliği; Bireysel olarak kullanılan petek temizleme işlemi ile merkezi olarak kullanılan petek temizliği arasında genel olarak bir fark bulunmaz. Firmamız tarafından petek temizliği oldukça güvenilir bir şekilde ve karşılıklı memnuniyet içerisinde yapılmaktadır.

 • Petek temizliği diğer bireysel binalarda olduğu gibi kazanın temizlenmesi ile yapılır.
 • Aynı zamanda merkezi sistem petek temizliği kombi ya da diğer ısıtma seçeneklerinin bulunduğu yerlere göre ayarlaması, düzenlemesi bakım ve onarımı yapılır.
 • Merkezi sistem petek temizliği aynı zamanda kimyasal ilaçlar ile birlikte de yapılıp, tüm dairenin tesisat sistemi temizlenmiş olur.

Merkezi Sistem Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği diğer petek temizleme işlemleri ile aynı şekilde yapılmaktadır. Burada da profesyonel ekibimiz ile birlikte petek temizliği teknik ekipmanlar kullanılarak yapılır.

Merkezi sistem petek onarımı; Tamamen bina içerisindeki tesisat borularında bir onarım olacak şekilde bir sistem ile çalışılır.

 • Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği, ilk olarak sistemin kazanının temizlenmesi ile işe başlanılır.
 • Kazan temizliğinden sonra kimyasal ilaçlar ile birlikte bulunan her peteğin havası alınarak, yoğuşma sağlanması çalışılır.
 • Aynı zamanda petek temizleme işlemi sırasında özel olarak makine sistemi kullanılır.

Merkezi Isıtma Sistemi Peteği Temizlenmezse Ne Olur?

Merkezi ısıtma sistemi çok katlı binalarda bulunur. Buralarda tek bir alandan bütün binaya bir ısı yayılımı gerçekleşir.

Merkezi sistem ısı yayılımı; belirli bir kazan dairesi içerisinden tesisat boruları ile bütün bir binaya ısı yayılımının gerçekleşmesi merkezi ısıtma sistemi ile birlikte oluşur.

 • Merkezi sistem petek temizliği düzenli bir şekilde yapılması gerekir.
 • 2 yılda bir ya da her yıl yapılması gereken önemli bir durumdur.
 • Merkezi sistem petek temizliği yapılmadığı takdirde bütün bir bina içerisinde su kaçağı, tesisat sisteminde çürüme, kombinin bozulması, belirli dairelerde ısıtma problemi veya buna benzer arızalanmalar yaşanır.
 • Bu arızalanmaların ya da problemlerin oluşması için merkezi ısıtma sisteminin derinlemesine temizlenmesi ve onarımının düzenli olarak yapılması gerekir.

Merkezi Isıtma Sistemi Petek Temizliğinin Önemi Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi içerisinde kullanılan sistemin petek temizliğinin yapılması oldukça önemlidir.

Petek temizliği; Petek temizliği, kış aylarında ya da yılın belirli dönemlerinde yapılması gereken önemli bir temizleme işlemidir.

 • Petek temizliğinin yapılması düzenli bir ısınmayı gerektirir.
 • Sistem içerisinde arızalanma oluşmaması için önemlidir.
 • Aynı zamanda merkezi sistem petek temizliği, tamamen binada bir tesisat sisteminde problem olmaması adına da önemli olan bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button