0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Musluk Nasıl Tamir Edilir?

01 Eylül 2018
2 kez görüntülendi
Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Yaşam alanlarında kullandığımızın suyun bize ulaşmasında aracı olan aygıt musluktur. Musluklar uzun süre kullanımdan yahut sudaki kireçlenmeden dolayı bozulabilir. Musluk nasıl tamir edilir diye düşünürüz bu noktada. Bozulan muslukları yenisiyle değiştirip ya da bozulan parçaları tespit edip tamir edebiliriz.

Musluk Parçaları

Musluk nasıl tamir edilir bunu tam olarak bilmemiz için musluğun bölümlerini bilmekte fayda var. Musluk volan, nipel kapağı, nipel, salmastra, nipel gövdesi, conta gövdesi, conta musluk ağzı ve musluk gövdesi gibi kısımlardan oluşur.

Musluklarda Meydana Gelen Arızalar

 • Açma kapama elemanı gürültü yapıyor: Salmastra grubu ya da diski ileten mil bozuk olabilir, tesisatta fazla basınç ve hava olabilir.
 • Batarya veya vananın dış yüzeylerinin rengi soluyor: Kimyasal temizleyiciler yüzünden olabilir, krom kaplama zedelenmiş olabilir, malzemenin kaplamasında üretim hatası olabilir.
 • Açma kapama elemanı akışkanı hiç kesmiyor veya açmıyor: Volan yalama olmuş olabilir, mil yerinden çıkmış olabilir, disk kanala yapışmış olabilir, disk, küre ya da salmastra milinin vidası eskimiş olabilir.
 • Volan hiç dönmüyor ya da boşa dönüyor: Mil kırılmış veya kireç tutmuş olabilir, mil somunu yalama olmuş olabilir, volan vidası gevşemiş olabilir, volanın mile geçen dişleri sıyrılmış olabilir.
 • Otomatik rezervuar (bas) yeterli su akıtmıyor: Su basıncı yetersiz olabilir, conta kurumuş olabilir, ayar vidası üst konumda olabilir.
 • Bas kapatmıyor: Bas üzerindeki delik veya bas içerisindeki filtre tıkanmış olabilir, conta ve oturma yüzeyi bozulmuş olabilir.
 • Basın kumanda kolu basarken zorlanıyor: Su basıncı fazla olabilir ya da conta baskısı çok sıkılmış olabilir.

Musluklarda Meydana Gelen Arızaların Onarılması

 • Mekanik parça değişimi: Olası arızalarda firmalar tamir için volan, musluk nipeli, volan kapağı, volan vidası, perlatör, salmastra grubu, o-ring ve salmastra ipi, rozet, salmastra baskısı veya somunu, uç süzgeci, borulu musluk çıkış borusu gibi yedek parçalar üretmiştir bu parçaları dışardan elde ederek musluktaki sorunu kolayca çözebiliriz.
 • Conta değişimi: Musluğunuzda su sızıntısı varsa ya da tam olarak kapanmıyorsa bu durumda musluğunuzun contasının değiştirilmesi gerekir. Ana vanadan suyu keserek başlamalıyız sonra musluğun üzerindeki tapa tornavida yardımıyla çıkartılıp vida sökülür ve musluk kapağı çıkartılır. Salmastra söküp çıkartılır. Salmastranın ucundaki yıpranmış olan conta çıkartılıp yenisiyle değiştirilir. Conta takım işlemi bittikten sonra salmastra yerine takılır ardından musluk kapağı yerine yerleştirilir.
 • Salmastra değiştirme: Musluğu kullanırken su kapatılıp açılmıyorsa ya da boşa dönüyorsa salmastranın değiştirilmesi gerektiğindendir. Öncelikle ana vanadan suyu keseriz. Musluk kapağını çıkartabilmek için tornavida ile tapayı çıkartırız. Yeni salmastrayı takıp musluk kapağını yerine yerleştiririz.
 • İmalat hatası: Bazen bizim kullanımımızdan dolayı olmayan ya da kullanım sürecinin bitmemiş olmasına rağmen imalat hatasından kaynaklanan problemler meydana gelebilir. Bu tür arızaların farkına varıldığı taktirde garanti kapsamında hemen değiştirilmesi gerekir. Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsak ürünlerimizi iyice kontrol etmemiz gerekir.
 • Musluğunuz bozuksa ya da yenisiyle değiştirmek istiyorsanız musluk nasıl tamir edilir bunu bilmemiz gerekir. Ana vanadan suyu kesmeliyiz. Musluğunuzu saat yönünün tersine doğru tornavida yardımıyla çevirin. Su sızdırmaması açısından musluğa teflon ya da keten bant sarın. Yeni musluğu ise diş attırmadan saat yönünün tersine olacak şekilde çevirerek takın. Böylece tesisatçıya gerek duymadan musluk nasıl tamir edilir bilmiş oluruz.

İlginizi Çekebilir;

Damlayan Musluk Nasıl Tamir Edilir?

Ferizli Su Kaçağı Bulma– Tespit, Tamir

Duvardaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Tıkanıklık Açma Yöntemleri

Apartmanda Su Kaçağı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button