0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Petek Nasıl Açılır?

10 Eylül 2022
262 kez görüntülendi
Petek Nasıl Açılır?

Kış ayları geldiğinde insanların ısınmak için başvurdukları yöntem genellikle evlerde bulunan kalorifer petekleridir. Özellikle yaz boyunca kapalı olan petekleri açmak ve çalıştığından emin olmak kış aylarına girerken yapılması gereken şeyler arasında bulunur. Bu yazıda petek nasıl açılır sorusuna ceva bulabilir ve bilmeniz gerekek bütün püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Petek Açma

Evinizde ya da işyerinizde bulunan petekleri açmak için yapmanız gereken şey peteklerin yan kısmında, üst ve alt tarafta yer alan vanaları saat yönünde çevirmek olacaktır. Bazı peteklerde artı (+) ve eksi (-) işaretler bulunduğu için açma kapama yönlerini daha kolay tain edebilirsiniz. Bu sayede peteklerin açıldığından emin olabilir ve ısırmalarını sağlayabilirsiniz.

Petek Açık Ama Isınmıyor Sorunu

Eğer evinizde ya da işyerimizde bulunan petekleri yukarıda bahsedilen yöntemi kullanarak açmanıza rağmen ısınmıyorsa yapmanız gereken şeyler aşağıdaki gibidir.

 • Petekleri açtıktan sonra yarım saat beklemek
 • Sadece giriş kısmı ısınıyor ancak peteğin kalanı hala soğuk ise bakım yaptırmak
 • Eğer suyu taşıyan ve peteklerin yan bölümünde bulunan borular da soğuksa kombiyi kontrol etmek ve bir profesyonden yardım almaktır. 

Petek Nasıl Açılır ve Neden Isınmaz?

Petek nasıl açılır; peteğiniz açık olmasına rağmen hala ısınmıyorsa bu mevcut bir problemin habercisidir. Eğer kombiyi ya da kaloriferi açıp yaklaşık yarım saat bekledikten sonra hala bir ısınma görmüyorsanız peteklerin içerisinde bulunan hava ya da tıkanıklıktan dolayı böyle bir sorun oluşturduğunu anlayabilirsiniz. Özellikle peteklerde herhangi bir ısınma görülmüyorken yan tarafında bulunan giriş boruları ısınıyorsa bu peteklerin doğru olarak çalışmadığını gösterir.

Petek Bakımı Nasıl Yapılır?

Petekler açık olmasına rağmen sadece giriş kısmı ısınıyor probleminde yapmanız gereken şey öncelikle havalarını almak olacaktır. Peteklerin havasını alabilmek için;

 • Yan tarafında bulunan çıkış somununu tornavida yardımıyla çok az, yerinden çıkarmayıp sadece hafifçe hareket ettirecek şekilde açabilir.
 • İçerisindeki havanın boşaldığını duyduktan sonra tekrardan su gelmeden veya birkaç damla aktıktan sonra kısabilirsiniz.
 • Eğer hava kaynaklı bir problemse petekleriniz bu yöntemle ısınacaktır. Ancak sorun hala devam ediyorsa bu peteklerin içerisinde bulunan bir tıkanıklığı gösterir.
 • Petekler için vana açma kitiniz varsa onu da kullanabilirsiniz.

Petek Nasıl Açılır ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Petek nasıl açılır; Havası alıp kombide sorun olmadığından emin olduktan sonra problem hala gideremediyseniz profesyonel bir tesisatçının yardımını almanızda fayda vardır. Bakımlarını yapma konusunda size yardımcı olabilecek bu uzmanlar;

 • Problemi hızlı bir şekilde tespit edebilir
 • Kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulabilir
 • Peteklerin tam kapasite ile çalışmasını ve daha düşük enerjiyle ısınmasını sağlayabilirler.

Düzenli Petek Bakımının Önemi

Özellikle kış ayları gelirken petek bakımını yaptırmak daha verimli ısınabilmek için oldukça önemlidir. Petek bakımlarını düzenli yaptırarak siz de evinizin daha iyi bir şekilde ısınmasında sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak düzenli petek bakımları ile daha düşük faturalar ödeyerek daha çok ısınma imkanı bulabilirsiniz.

Petek Nasıl Açılır Probleminde Kendi Başınıza Yapabileceğiniz Bakımlar

Petek nasıl açılır; bakımlarını bir uzmana yaptırmadan önce aşağıdaki adımları kendi başınıza uygulayabilirsiniz.

 • Peteklerin giriş kısmı ısınıp geri kalanı soğuksa havasını kontrol etmek
 • Kombinin su seviyesine bakmak ve düşükse alt tarafta bulunan vanasını açarak su eklemesi yapmak
 • Kombiler uzun zaman kullanılmadığında arızaya geçebileceği için kaloriferi açtıktan sonra sorunsuz çalıştıklarından emin olmak ve gerekiyorsa bu hataları kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi gidermek.

Petek Bakımı Konusunda Püf Noktalar

Petek bakımında bilinmesi gereken ilk şey günümüzde karşılaşılan birçok problemin kolaylıkla giderildiği ve bir uzmanlık gerektirmediğidir. Özellikle havasını alma, kombinin sorunsuz çalıştığından emin olma ve su seviyesini kontrol etme kendi başınıza yapabileceğiniz konulara arasında yer alır. Yukarıda verdiğimiz püf noktalara göz atarak siz de peteklerin havasını kolay bir şekilde alabilir ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Petek Nasıl Açılır ve Bakım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Petek nasıl açılır; peteklerin bakımını yapmak ve daha verimli çalışmalarını sağlamak öncelikle daha düşük faturalarla kışı tamamlama konusunda size avantaj sağlar. Verimli bir şekilde çalışan kombi ve petek daha az enerji tüketiceği için daha düşük faturalarla kışı tamamlamanız mümkün olur.  

Petek Bakımını Kim Yapabilir?

Yukarıda bahsedilen bütün bakım yöntemlerini denemenize ragmen hala sorunu çözemediyseniz bir tesisatçıdan yardım alarak aşağıdaki bakımların yapılmasını sağlayabilirsiniz;

 • Peteklerin suyunu boşaltıp yenilemek
 • Kombinin verimli çalışabilmesi için bozulan veya eskiye parçaları değiştirmek
 • Peteklerin içerisinde bulunan ve tıkanıklık oluşturan pislikleri çıkarmak.

Petek Bakımı Fiyatları

Petek bakımı fiyatları firmadan firmaya değişkenlik gösterip neredeyse ortalama bir değere sahip olur. Anlaşma sağlamadan önce firmanın;

 • Sektöründe uzman
 • Yeteri kadar tecrübeye sahip
 • Uygun fiyatlar talep ettiğinden emin olmanız gerekir.

Petek Nasıl Açılır ve Uzman Firma Önerisi

Tesisat alanında uzun yıllardır hizmet veren firmamız petek nasıl açılır konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü hizmeti sizlere sunup var olan problemleri kısa süre içerisinde, uygun fiyatlara gideriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button