0542 390 60 80
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sifon Bozuldu

02 Haziran 2022
61 kez görüntülendi
Sifon Bozuldu

Her evde tuvalet en çok zaman geçirilen bölümlerden bir tanesidir. Bu sebeple sifon bozuldu, sifonum çalışmıyor ya da sifon su akıtıyor gibi sorunlar en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Firmamız tüm tuvalet tesisatı ve sifon konusunda uzman ekiplerimiz ile hizmetinizdedir.

Sifon Nedir?

Belirli bir büyüklükteki hacme sahip depo içerisinde su bulunur ve bu su belirli amaçlarda bir yere gönderilmesi için oluşturulmuş sisteme sifon adı verilir. Sifon içerisindeki sular borular aracılığı ve bir düzenek sayesinde gönderilir. Sifonlar en çok tuvaletlerde kullanılır. Hem alafranga tuvaletlerde hem de klozetlerde bulunan sifon bozuldu ise mutlaka en kısa zamanda tamir edilmelidir.

Sifonun çalışma şekli;

 • Tuvaletlerde sifonlar asma, gömme ya da klozetlerin arkasına monte edilir.
 • Sifonlarda rezervuar ve su tutucu olmak üzere iki bileşen bulunur. Sifon bozuldu ise bu bileşenlerde problem görülür.
 • Su tutucu, kanalizasyondan gelen kötü kokuların ve gazların tutulmasını sağlar. Rezervuar ise temizliği sağlayan, büyük miktarda suyu tutan haznedir. Sifon bozuldu ise bu düzenekler tam çalışmayacaktır.
 • Rezervuardan klozete büyük miktarda su gelir ve bu su klozet içerisindeki atıkları kanalizasyona iter. Dolayısıyla tuvalet temizlenerek temiz su gelmiş olur.
 • Sifon sağlıklı çalışıyor ise haznedeki suyu hızlı bir şekilde klozete gönderir ve sızıntı yapmaz. Sifon bozuldu ise sızıntı olacaktır.

Sifon Neden Su Kaçırır?

Sifon su kaçırdığı zaman sifonda doldurma ve boşaltma düzeneklerinden herhangi birisinde ya da her ikisinde birden arıza var demektir. Sifon bozuldu ve su kaçırıyor ise rezervuar kapaklarının açılarak içinin detaylı incelenmesi gerekir.

Sifon su kaçırma sebepleri

 • Sifon dolu ve rezervuara su girişi halen devam ediyor ise su kaçırma problemi flatör adlı parçadan kaynaklanıyor olabilir.
 • Flatör üzerine bağlı bir şamandra bulunur. Bu şamandra flatöre su dolduğunda yukarı doğru yükselir.
 • Şamandra belirli bir yüksekliğe geldiği zaman flatör su almayı keser. Sifona basıldığı zaman içerisindeki su boşalır ve flatör tekrar aşağıya iner. Eğer rezervuar dolu olduğu halde su alımı hâlâ devam ediyorsa o zaman sifon su kaçırmaya başlar.
 • Sifon su kaçırmaya başladığında da sorun ya flatördedir ya da şamandıradadır. Sifon bozuldu ise sebep genellikle bunlardır.

Sifon Bozuldu İse Nasıl Tamir Edilir?

Sifon içerisindeki flatör ya da şamandırada problem olduğu zaman basit birkaç adımda tamir edilmesi mümkündür. Firmamız sifon bozuldu ise alanında uzman ekiplerimiz tarafından kısa süre içerisinde tamir ederek en temiz ve titiz şekilde çalışmalarını tamamlar.

Sifon Rezervuar tamiri

 • Rezervuar içerisindeki suyun boşaltılmasına yarayan en alt kısımda bir conta bulunur ve bu conta suyun sızmasını engeller. Sifon bozuldu ise conta değişmesi gerekir.
 • Flatör üzerinde herhangi bir problem olmamasına karşın halen su sızıntısı devam ediyorsa bu durumda sorun contadan kaynaklı olabilir.
 • Sifon bozuldu ise sorunun contadan kaynaklandığını anlayabilmenin yolu ise klozet hangi taharet musluğuna bağlı ise tamamen kapatılır.
 • Klozetin içerisindeki su boşaltılır.
 • Rezervuar boşaltma grubu yerinden çıkartılmalıdır.
 • Rezervuarın boşaltma grubu incelenerek conta kontrol edilir. Eğer conta eskimiş, yıpranmış bir durumda ise tam olarak yerine oturmayacaktır. Dolayısıyla su sızıntısı sebebi anlaşılmış olacaktır.
 • Eski conta yenisi ile değiştirilerek düzenek yerine oturtulur. Sifon tekrar denenir ve sızıntı yok ise işlem tamamlanmış demektir.

Klozetin Sifonu Neden Düzgün Olarak Çalışmaz?

Klozetin sifonu bazen tam olarak çalışmayabilir. Yani bazı durumda suyu olduğundan daha az ya da daha yavaş gönderebilir. Bu durumda tuvalet tam olarak temizlenmez.

Sifonun düzgün çalışmadığı durumlarda yapılacaklar;

 • Su az ya da yavaş geliyor olabilir. Bu durumda rezervuarın içi mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Rezervuar dolduktan sonra içerisindeki su seviyesine bakılmalıdır.
 • Su seviyesi taşma borusunun hemen altında ise sorun yok demektir. Eğer aşağıda ise kolaylıkla ayarlanabilir.
 • Şamandıraya bağlı bir vana, rezervuara suyun ne kadar geleceğini kontrol eder. Bu vana ile suyun ne ölçüde akacağı ayarlanabilir.

Şamandıra ve kolunun daha yukarıya çıkabilmesi için nokta ayarı yapılması gerekir. Şamandıra ayarı yapıldığı zaman da problem çözülememiş ise firmamızı arayıp uzman ekiplerimizden destek almanız gereklidir. Çünkü bu noktada şamandıra delinmiş olabilir. Bu da profesyonel bir müdahale gerektirir.

Sifonun sürekli su akıtması da oldukça sinir bozucu bir problemdir. Sifon bozuldu ise sürekli su akıtarak israfa neden olur. Bu durumda vananın değişmesi gerekir ve firmamız uzman ekipleri ile kısa zamanda adresinize gelerek sorunu en etkili şekilde çözecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now Button